X


Adım Adım Satoshi’ye: Bir İpucu Daha Ortaya Çıktı!

Bu kanıt bizi Nakamoto’ya bir adım daha yaklaştırmış olabilir.
11:11
23 Ağustos 2020

Orijinal Bitcoin (BTC) madencisinin madencilik modellerine bakmasıyla tanınan bir araştırmacı olan Sergio Dermain Lerner, dikkatini Satoshi Nakamoto tarafından çıkarılan Bitcoin bloklarına çevirdi.

Orijinal Madenci

Geçtiğimiz Haziran ayında Lerner, 2013’teki orijinal araştırmasını genişleten bir blog yayınamıştı. Bilinmeyen bir nedenle Satoshi’nin blok aralığının ilk beş dakikasında madencilik yapmaktan kaçındığını öne sürmüştü. Diğer araştırmacılar da Lerner’ın araştırmasını genişletti. TechMiX, Satoshi tarafından çıkarılan tüm blokların, Nonce LSB değerlerinin frekans dağılımına göre beş grup halinde gruplanabileceğini gösterdi.

Yapılan açıklamalara göre bir madencilik bulmacasını çözmek için yapılan her yeni girişimde bir nonce artıyor. Görünüşe göre, Satoshi’nin ekipmanı mevcut nonce alanının tamamını kullanmıyordu, sadece sınırlı bir menzile odaklanıyordu. Lerner’ın son araştırması ise Satoshi’nin bunun yerine nonce değerini düşürdüğünü gösteriyor. Lerner konuyla ilgili olarak, “Yeniden madenciliğin, Patoshi madencilik algoritmasının, iç nonce taranırken daha yüksek nonces seçmeye yönelik güçlü bir eğilim ortaya çıkardığı görüldü. Bu eğilim, Satochi istemci sürümü 0.1’in yaptığı gibi, nonce’nin azaltıldığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Satoshi’nin Kullandığı Ekipman

Yukarıda bahsi geçen bilgiler, Satoshi Nakamoto‘nun kullandığı ekipman türü hakkındaki tartışmaya belki de son verecek sonuçlar elde edilmesini sağladı. Lerner konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

İki alt aralığı birlikte analiz ederken nonce dengesizliği azaldığından bu durum, Patoshi’nin 5 alt aralığı paralel olarak ama her bir alt aralığı dahili olarak sırayla taradığını gösterir. Bu da Patoshi’nin 50 bağımsız bilgisayardan oluşan ilk madencilik çiftliğini kurduğu teorisiyle çelişiyor ve Patoshi’nin basitçe üst düzey bir CPU’da çoklu iş parçacığı olduğu teorisini destekliyor.

Eğer Lerner’ın çıkarımları doğruysa Nakamoto’nun tek bir kişi olduğu tezi güçlenmiş oluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar