Reklam

Coinbase Kripto Para Borsasından Saldırı Açıklaması!

Coinbase, Ethereum Classic saldırısını nasıl atlattı?
18:21
22 Ağustos 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Coinbase, geçtiğimiz haftalarda kripto para sektörünü sarsan ve OKEx borsasını milyonlarca dolarlık zarara sokan Ethereum Classic (ETC) saldırısı hakkında yeni bir açıklamada bulundu.

Kripto para sektörünün önde gelen borsalarından Coinbase, OKEx’e ETC ağı aracılığıyla yapılan saldırının kendileri için denenmediğini ancak bunun bir sebebi olduğunu ifade etti. Ağustos ayının başlarında yapılan çifte harcama saldırısı kripto para borsalarından toplamda 9 milyon dolarlık fon çalınmasına yol açmıştı.

Coinbase Saldırıya Karşı Önlem Aldı

Bilindiği üzere çifte harcama saldırısında hackerlar ikinci bir ağ oluşturup iki ağdan da aynı miktarda kripto para çekiyorlar ve bu sayede borsanın fonlarında 1 çekim işlemine bunun iki katı ödeme yapılmak zorunda kalınıyor. Borsa bunun farkına varınca para çekme işlemlerini durdurabilse de her şey kısa süre içerisinde bitiriliyor ve saldırı tamamlanıyor.

Coinbase borsası ise bu gibi saldırılara önlem için birçok farklı ağ düğümü ve istemci  çalıştırdıklarını, bu sayede saldırganların kendilerine saldıracak yöntemleri bulamadığını ifade etti. Bu sayede saldırıyı önceden öğrenen Coinbase, aslında 2019 yılında da Ethereum Classic ağına yapılan saldırıyı önceden fark edip topluluğu uyarmıştı.

Coinbase bundan etkilenmese de Ethereum Classic ekibi ciddi bir tehditle karşı karşıya kaldı. ETC Labs ekibi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “savunmaya yönelik madencilik” yapacaklarını belirterek bir daha böyle saldırılar gerçekleştirilemeyeceğini ima etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar