X


FIO Protocol Coin Nedir?

FIO Protocol, kripto ürünlerini herkesin kullanabilmesi için daha kolay hale getirmeyi hedefliyor.
13:32
22 Ağustos 2020

Fio protokolü; cüzdanlar, borsalar ve kripto ödeme işlemcileri gibi mevcut kripto ürünlerine entegre olan tüm Blockchain ekosistemi için merkezi olmayan bir kullanılabilirlik katmanıdır. Yani temelde FIO Protocol, kripto ürünlerini herkesin kullanabilmesi için daha kolay hale getirmeyi hedefliyor.

FIO Protocol Nedir?

FIO Protocol kendi dPoS Blockchain’i olan FIO Chain üzerinde çalışıyor. Dahili ekonomik güç olarak ise FIO Token kullanılıyor. FIO Coin, zincire veri yazmak için gerekli tüm ücretlerin ödenmesini sağlıyor.

Bunların yanı sıra FIO Protocol sayesinde kullanıcılar her token’la çalışabilen FIO Adreslerini kullanabiliyor. Böylece kullanıcıların her adresi bilme ve ezberleme gerekliliği ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca platform sayesinde yalnızca para gönderme işlemleri değil para isteme işlemleri de gerçekleştirilebiliyor. Yani bir kullanıcı farkı bir kullanıcıdan borcunu ya da farklı bir ödemeyi istemek için şifrelenmiş sistemi kullanabiliyor. Sistem ise karşı tarafa borcu ya da yapılması gereken ödemeyi hatırlatıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan platformun açıklamalarına göre FIO’nun vizyonu, topluluk ve Blockchain ekosistemi tarafından yönlendirilen “Merkezi Olmayan Otonom Konsorsiyum (DAC)” olarak faaliyet göstermektir. FIO Protocol, herkesin açık kaynak kod sayesinde projeye yardımcı olabileceğini ve iyileştirmelere katkıda bulunabileceğini dile getiriyor. FIO Protocol önem verdiği üç değeri ise şu şekilde sıralıyor:

  • Açıklık ve Şeffaflık
  • Toplulukta Çeşitlilik
  • Adalet

Bunlara ek olarak şu anki aşamada FIO, öncelikle tek bir hizmet sağlayıcı olan Dapix tarafından destekleniyor ve yapılan açıklamalara göre bu da, FIO Protokolünün ilk sürümünün oluşturulmasına yardımcı oldu.

FIO Coin Nedir?

FIO Token, FIO Protokolünü kullanmak için gerekli olsa da platform dolaylı ödemeleri kabul edebilmek için tasarlandığından, kullanıcıların doğrudan FIO Protocol Coin’i almasına gerek yok. Kullanıcılar, FIO Protokolü kullanımları için, platformun kendisi de dahil olmak üzere aracılar aracılığıyla ve diğer çeşitli popüler kripto para birimlerini kullanarak potansiyel olarak ödeme yapabiliyor.

Bunların yanında CoinMarketCap verilerine göre FIO Protocol Coin 25.805.742 dolar ile piyasa hacmi bakımından 314. kripto para birimi olarak sıralamada yerini alıyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,2866 dolar değerinde olan FIO Coin’in dolaşımdaki miktarının 90.017.353 adet olduğunu belirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak 19 Temmuz 2020’de 0,0831 dolar ile dip seviyeyi göre FIO coin, 31 Temmuz 2020’de de 0,4252 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca piyasada toplamda 1.000.000.000 FIO olacağı da platform tarafından önem verilen bir detay.

FIO Coin Yorum

Aslında “FIO Coin Binance” haberlerinin ardından bu token’ın adı çok daha sık duyulmaya başladı.

Bunun yanında projenin destekçilerinden Trust Wallet CEO’su ve kurucusu Viktor Radchenko, FIO ile aynı amacı paylaştıklarını ve bu yüzden FIO Protocol ile işbirliği içinde olmaktan gurur duydukları yorumunu yapıyor. Ayrıca Bitcoin.com’un CEO’su Stefan Rust da günümüzde kripto para kullanılabilirliğinin hala en büyük handikaplardan biri olduğunu ve FIO’nun buna odaklandığını ifade ediyor.

FIO Protocol’ün birlikte çalıştığı kurumlara bakıldığında kripto ekosisteminin önemli isimlerinin projeye güvendiği görülüyor. Bu da yapılan açıklamalara göre, muhtemelen FIO Protocol Coin’in de fiyatına yansıyacak.

FIO Coin Nasıl Satın Alınır?

İşlem hacmi bakımından dünyadaki en iyi kripto para platformu olan Binance’den “FIO Coin satın al” seçeneğini kullanarak hızlı bir şekilde FIO coin’i satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar