X


Cardano (ADA) Fiyatı Kritik Süreçte Nasıl Bir Yön Çizecek?

Kritik bir süreçte olan Cardano'yu önümüzdeki günlerde neler bekliyor? Alonzo hard forkunun sağlıklı bir şekilde faaliyete geçmesi halinde ADA fiyatı nasıl etkilenir?
10:00
12 Eylül 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cardano Alonzo hard forku aktif hale gelmek üzereyken, yılın en çok beklenen etkinliği gerçekleşmek üzere. Akıllı sözleşmelerin Cardano ağına gelmesinin, piyasada ciddi bir etki yaratacağı düşünülüyor. Beklentileri karşılar ise kripto para ekosisteminde sansasyonel bir etki yaratması muhtemel. Ancak burada sorulması gereken soru bunun, Ethereum ile olan rekabetini ne ölçüde etkileyebileceği ve yatırımcıların nasıl tepki vereceğidir.

Cardano, Ethereum Ve Akıllı Kontratların Geleceği

Alonzo hard forkunun bugün gelmesiyle (12 Eylül 2021) birlikte hem yatırımcıların hem de geliştiricilerin heyecanlanması doğal. Ancak bununla birlikte testnet (test ağı) sırasında kullanıcılar bazı şüphe uyandıran eşzamanlılık sorunları gözlemlediler.

Burada ADA için en önemli avantajlardan birinin, ağın halihazırda Ethereum’un 15 TPS’sinden daha fazla işlem (şu anda 250 TPS) kapasitesine sahip olmasıdır. Bununla birlikte ağdaki işlem ücretleri (gas fee) oldukça düşük.  Ethereum’un yüksek seviyelerdeki işlem ücretleri, şüphesiz ki Cardano’nun büyümesine yardımcı olacak ciddi bir faktör.

Özellikle de NFT’lerin piyasayı ele geçirdiği bugünlerde, akıllı sözleşmelerin hayata geçirilmesi, Cardano için doğru bir zamanlama olabilir. İlerleyen günlerde Ethereum ağındaki NFT’lerin daha hızlı ve daha ucuz bir ağ için Cardano’ya yöneldikleri görülebilir.

ADA Fiyatı Bu Süreçte Nasıl Etkilenecek?

Şu anda Alonzo güncellemesi beklentisiyle ADA yükselişe geçmiş gözüküyor. Alım işlemleri piyasanın beklentisini aşıyordu ve satış emirleri 12 milyon ADA (29 milyon dolar civarı) kadardı. Cardano’daki bu yukarı yönlü fiyat hareketleri, piyasanın düşmesine rağmen gerçekleşti. Cardano, Alonzo’nun piyasaya sürülmesiyle yükseliş yaşarsa, halihazırda kârlı olan olan ADA yatırımcılarının daha da yüksek kâr oranlarına ulaşması kuvvetle muhtemel. Bunu yapabilmesi için Cardano’nun şu anda olduğu gibi Bitcoin ile güçlü kolerasyonunu koruması gerekir. Aynı zamanda, ADA volatilitesini mümkün olduğunca mevcut %109 seviyelerinin altında tutmalıdır.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar