X


Abu Dhabi’den Kripto Para Atağı

17:05
12 Şubat 2018

Abu Dhabi finansal düzenleyici kurumu kripto para sektörü için kapsamlı düzenlemeler getirmeyi düşünüyor. Kurumun bu hamlesiyle birlikte borsalar ve aracı kurumlar ülkenin geleneksel finans sistemine tam anlamıyla entegre olabilir.

Abu Dhabi Finansal Hizmetler Düzenleyici Kurumu (FSRA) dün yaptığı açıklamada, sektör firmaları ve ilgili kurumlarla alakalı yasaların getirilmesi için görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Açıklamada geçen ifadelere bakacak olursak:

“Sanal para borsaları ve aracılarının faaliyetlerinin düzenlenmesi ve denetlenmesini sağlayacak güçlü, riske meydan vermeyen bir yasal düzenlemenin getirilmesi için görüşmelerimiz tüm hızıyla sürüyor. FSRA bu doğrultuda sektör katılımcıları ve ilgili kurumlarla yakinen çalışmayı ve fikir teatisi yapmayı planlıyor.”

Ekim ayında ICO’ların menkul kıymet, kripto paraların ise emtia olduğuna hükmeden FSRA’nın duyurusunda kripto paraların yaygın bir şekilde değişim aracı olarak kullanıldığına da değinildi. Kripto para dostu yasaların getirilmesi durumunda kripto paralar bölgede resmi ödemelerde dahi kullanılabilir. Bununla birlikte bölgenin kripto para borsaları ve şirketleri için “güvenli liman” olarak görüleceği varsayılabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan ülkede kripto paralara yönelik tavır kısa süre içerisinde değişti. Zira bundan 1 yıl önce BAE’nin merkez bankası bitcoin’e yasak getirmişti. FSRA’nın açıklamasını BAE Menkul Kıymetler ve Emtialar Kurumu SCA’nın ICO’lara yatırım yapmanın risklerine ilişkin yazısı takip etti. Bu iki ardışık hamle bize gösteriyor ki bölgede kripto paralara yönelik bilinç artıyor.

Bu sırada BAE ve Suudi Arabistan merkez bankaları ortak bir kripto para geliştirmek için çalışıyor. Dubai ise yönetim sistemleri, devlet destekli kripto para, şehir içi ödeme sistemleri ve havayolları gibi farklı alan ve yerlerde blockchain teknolojisinin potansiyelini araştırıyor. Tüm bu gelişmeler bölgenin büyük bir blockchain ve kripto para merkezi olmasına önayak olabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
ETİKETLER