X


AB’nin Uyumluluk Kuralları Şirketleri Etkilemeye Devam Ediyor

AB’nin yeni uyumluluk yasası AMLD5 sebebiyle şirketler kapanmaya devam ediyor...
16:00
16 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

İki şirket daha (kripto para birimi madencilik havuzu Simplecoin ve Bitcoin oyun platformu Chopcoin) 10 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan AMLD5 Avrupa Birliği yönetmeliği üzerine kapanıyor.

Kullanıcı Gizliliği

Simplecoin web sitesinde yer alan bir habere göre şirket 1 Ocak’ta kapanıyor. Çünkü yeni kurallar firmanın, kara para aklamayı önleme (AML) ve müşterini tanı (KYC) gereksinimlerini yerine getirmesini gerektirecek ve bu durum kullanıcıların gizliliğini önemli ölçüde etkileyecek. Simplecoin konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Yasalar yürürlüğe girdiğinde kullanıcılarımızdan para aklama karşıtı amaçlarla kendilerini tanıtmasını istemek zorunda kalacağız. Madencilik herkese açık olmalı ve kullanıcılarımızın gizliliğini tehlikeye atmayı kabul etmiyoruz.

Bunların yanında Simplecoin’in kurucu ortağı Christian Grieger The Block’a yaptığı açıklamalarda firmanın 42.000 kullanıcısı ve iki çalışanı olduğunu dile getirdi ve Simplecoin’in bu zamana kadar pek çok kullanıcısına kazandırdığını ifade etti.

Öte yandan Simplecoin kullanıcılarının paralarını geri çekmek için 20 Aralık’a kadar zamanları olduğunu belirtti. Hesap bilgilerinin silinmesi içinse kullanıcıların 31 Aralık’a kadar vakitleri bulunuyor.

Chopcoin de Kapanıyor

Aynı zamanda Grieger’ın da ortağı olduğu bir başka firma olan ve Bitcoin oyun platformu olarak hizmet veren Chopcoin de aynı sebeple kapanıyor.

Grieger’ın açıklamalarına göre Joshua Stoffels ile birlikte kurdukları Chopcoin’in 305.000 kullanıcısı ve iki çalışanı var.

AMLD5, kripto para birimi firmaları için daha katı raporlama yükümlülükleri getiriyor ve kripto para birimi sahiplerinin ve kullanıcılarının adreslerini ve kimliklerini elde etmek için Finansal İstihbarat Birimlerine yetki veriyor.

Bunların yanında bu haberimizde de belirttiğimiz gibi bahsi geçen iki şirketle aynı sebepten dolayı The Bottle Pay de kapanma kararı aldığını açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar