X


Bitcoin Madencilik Firmasının CEO’su Tutuklandı!

Bitmain'in rakibi MicroBT'nin CEO'suna şüpheli tutuklama!
14:00
16 Aralık 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) madencilik firmalarından olan Bitmain‘in Çini çerisindeki rakibi MicroBT‘nin kurucusu ve CEO’su olan Yang Zuoxing, 15.000 dolarlık bir dolandırıcılığa karıştığı nedeniyle tutuklandı.

Coindesk kaynağının aktardığı habere göre, bu durum aslında 2019 yılında Bitmain ve MicroBT arasındaki rekabetin artmasından sonra meydana geldi. Sheznhen bölge savcılığı tarafından yapılan açıklamada Yang Xing isimli şahsın tutuklandığı ve soruşturmanın devam ettiği bilgisi paylaşıldı. MicroBT’nin ürettiği WhatsMiner isimli BTC madencilik donanımının, Çin içerisindeki madencilik sektörünün yüzde 40’lık bir pazar payına sahip olduğu da biliniyor.

Gözler Bitmain’in Üzerinde

Yang Kasım ayında yerel polis tarafından devam eden bir soruşturmaya yardımcı olması için çağrılmıştı ancak bu tutuklamanın söz konusu olayla ilgili olup olmadığı bilinmiyor. Özellikle 2018 yılının sonlarında ciddi darbe alan Bitmain’in yokluğundan ve gerilemesinden faydalanan MicroBT, sektörde ciddi bir ivme yakalamak üzereydi. MicroBT CEO’sunun tam da Bitmain’in eski CEO’su Jihan Wu‘nun tekrar kontrolü ele geçirmesinden sonra tutuklanması da şüpheleri üzerine çekti.

Yang, Bitmain bünyesinde eski bir çip tasarımcısıydı ve madencilik devinin S7 ile S9 modellerinin üretiminde yer aldı. Bitmain o tarihlerde Yang’ın kendi donanımlarına ait bilgileri çaldığı ve telif haklı ihlali yaptığını vurgulayıp, kendisine karşı dava açmıştı. Rakip madencilik firmasının CEO’sunun ne kadar hapis cezası alacağı ise bilinmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar