reklamı kapat

ABD’nin “Parası” Bitiyor: Dijital Dolar Gelebilir

ABD Darphanesi tarafından yapılan açıklamada, önemli bir sıkıntı gündeme getirildi.
15:51
28 Temmuz 2020

Koronavirüs tehlikesi birçok ülkede geçmeye başlasa da ABD için durum hiç iç açıcı gözükmüyor. Özellikle ülke çapında görülen protestolar yüzünden Koronavirüs vaka sayılarında önemli bir artış görüldü ve hala da görülmeye devam ediyor. Ülkenin tedarik zinciri ve para dağıtım yöntemleri de doğal olarak salgından etkilendi.

Teması azaltmak isteyen vatandaşlar, nakit para ve özellikle madeni para kullanımını sıfıra indirmeye başladı. Ülkemizde de ödemeler konusunda direkt olarak temassız işlemlerin ve kart kullanımının ön plana çıktığı görülüyor. Bu durum oldukça önemsiz bir değişim gibi gözükse de bunun direkt olarak Birleşik Devletler Darphanesi’ni olumsuz etkilediği görülmekte.

Madeni Para Kullanımı Bitiyor

Birleşik Devletler Darphanesi tarafından Twitter’da yayınlanan bir açıklamada, Kovid-19’un sonuçlarından birisinin de madeni paranın dağıtımını olumsuz etkilemesi olduğu belirtildi. Darphane yetkilileri tarafından hazırlanan açıklamada, madeni para üretiminde ve bunun dağıtımında ciddi sıkıntılar olduğu ifade edildi.

Madeni para üretilse bile bunun kullanımının minimum seviyeye indiğini belirten yetkililer, çözüm oldukça açık olsa da buna değinmeyi tercih etmedi. Çin’in dijital para konusunda yaptığı atılımlar ABD’den herhangi bir karşılık almadı ve buna yönelik tepkiler artıyor. Daha önce ABD Kongresi tarafından da durum gündeme getirilmiş ve ABD’nin acilen Dijital Dolar için çalışmalara başlaması gerektiği belirtilmişti.

Eğer ABD yakın bir süre içerisinde Dijital Dolar çalışmalarına başlamazsa, gerçekten bu konuda küresel anlamda en alt seviyelerde kalmaya mahkum olabilir. Kripto para sektörünün geleceği de böyle önemli ülkelerin yaptığı girişimlerden ciddi bir şekilde etkilenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.