X


ABD’nin 1 Milyar Dolarlık Bitcoin’i Nasıl Ele Geçirdiği Açıklandı

ABD'nin 1 milyar dolarlık Bitcoin'i nasıl ele geçirdiği ortaya çıktı.
21:28
5 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı bugün 15.700 dolar seviyelerine kadar çıkıp rekor kırsa da ABD hükümetinden gelen haber tam anlamıyla her şeyi berbat etti.  ABD hükümetinin 1 milyar dolar değerinde Bitcoin’e el koyduğu haberi servis edildikten sonra neredeyse 1.000 dolarlık bir düşüş yaşandı ve bütün piyasa bu düşüşün etkisini gördü.

BTC/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 14.995 dolardan işlem görüyor ve kritik 15.000 dolar desteğinin altına sarkmış. Peki ABD hükümetinden gelen bu haberin altında tam olarak ne yatıyor ve ABD’li yetkililer nasıl oluyor da 1 milyar dolarlık Bitcoin’e el koyabiliyor?

ABD, Hackerın Bitcoin’lerine El Koydu

Ortaya atılan iddialara göre aslında ABD hükümeti ve FBI uzun süredir bu Bitcoin cüzdanının peşinde olan kişilerin peşindeymiş. Aslında cüzdan ile ilgili bazı bilgiler hacker forumlarında sergilenmeye,  birçok kişi ise bunun bir kişi tarafından kırılacağını düşünmeye başlamıştı. Tahmin edilenin olduğu ve bir hackerın gerçekten de içerisinde 1 milyar dolar değerinde BTC bulunan cüzdanı hacklediği belirtiliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ancak FBI ve ABD Adalet Bakanlığının takibinde olan bu kişi fonları ele geçirir geçirmez ABD’li yetkililer tarafından yakalandı ve fonlara ABD’li yetkililerce el konuldu.

ABD makamları tarafından yapılan açıklamada da X olarak belirtilen kişinin Silk Road platformundan kalan fonların bulunduğu cüzdanı hacklemeyi başardığı belirtiliyor. Şu an için söz konusu BTC’lere el konulsa da süreç mahkemede devam edecek ve mahkeme kararına göre bu direkt olarak ABD hükümetinin kullanımına sunulabilecek.

Tutuklanmanın 3 Kasım tarihinde yapıldığı belirtiliyor ve bu geçtiğimiz günlerde piyasayı sarsan 1 milyar dolar değerindeki Bitcoin transferinin tarihi ile de uyuşmakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar