X

ABD’li Senatör, Hazine Bakanını Kriptolar Konusunda Göreve Çağırıyor!

Kripto paralarla alakalı sürekli olumsuz açıklamalar yapan Senatör artık harekete geçilmesini istiyor.
20:30
27 Temmuz 2021

Senatör Warren, Hazine Bakanı Yellen’ı kripto paraların artan riskiyle mücadele etmeye çağırıyor. Elizabeth Warren, CNBC tarafından açıklanan mektubunda Janet Yellen’a endişelerini anlatıyor. Kripto paralarla ilgili regülasyonlarla konusunda geç kalındığını düşünen Senatör, artık ilgili kurumların gereken adımları atmasını gerektiğini söylüyor.

Kripto Para Regülasyonları

Senatör Elizabeth Warren kripto paraların potansiyel riskleriyle ilgili gerekli hızda çalışılmadığını düşünüyor. Hazine Bakanına yazdığı mektupta tüm paydaşların birlikte ve koordineli hareket etmesini isteyen Massachusetts Senatörü endişelerini her fırsatta dile getiriyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Mektupta Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nin elindeki tüm yetkileri kullanarak hızla harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Warren “piyasaları geç kalmadan regüle edin” çağrısında bulundu.

Mektuptan önemli satır başlıkları ise şöyle;

Bitcoin ve Kripto paralara inanılmaz şekilde artan bir ilgi var. Finansal sistemimize her geçen gün daha fazla yerleşen kripto varlıkları çevre ve finansal sistemimiz için hızla düzenlemelisiniz. Finansal sistemimizin karşı karşıya kaldığı riskleri görmeniz gerekiyor”

Bankaların ve hedge fonlarının kripto paralara daha fazla ilgi duyuyor olması Warren’i tedirgin etmiş gibi görünüyor. Hackerların kripto paraları kullanarak daha fazla fidye yazılım saldırısı yapması da Warren’in dikkat çektiği konular arasında bulunuyor.

Kripto Düşmanı Senatör

Senatör Warren sürekli olarak kripto paralarla alakalı yaptığı olumsuz açıklamalarla tanınıyor. Haziran ayınca Warren Senato Bankacılık Komitesinin kriptolarla ilgili daha katı düzenlemeler yapmasını istemiş ancak somut bir cevap alamamıştı.

SEC Başkanı Gary Gensler ise Kongre ile hareket etmek istiyor. Alt komitelerde çalışmalarını devam ettiren SEC araştırmaları için ciddi harcamalar yapıyor. Kongre’nin alt komitesinde devam eden bir çalışma için blockchain araştırmalarına 300 milyon doların üzerinde kaynak harcandığı daha önce duyurulmuştu.

Warren her ne kadar kripto paralara karşı sert bir tutum sergilese de CBDC çalışmalarına sıcak bakıyor. FED henüz dijital bir dolar için somut adımlar atmış değil, proje araştırma sürecini geçemedi. Kurum CBDC’ler konusuna geç ancak emin adımlar atmak istiyor. Bu yüzden dijital itibari para birimi konusunda Çin ile yarışa girilmesine sıcak bakılmıyor. Ancak önümüzdeki yıl itibariyle Dijital Yuan’ın yaygınlaşmasıyla, FED tarafında da somut adımlar atıldığını görebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar