reklamı kapat

ABD’den Terör Örgütlerine Bitcoin Darbesi!

ABD, terör örgütlerinin Bitcoin cüzdanlarını tespit etti.
17:22
14 Ağustos 2020

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamaya göre ABD hükümeti birden fazla terör örgütüne Bitcoin ve kripto paralar ile para gönderildiğini tespit ederek kapsamlı bir araştırma başlattı. Araştırmanın sonunda şüpheliler ve şüphelilere ait kripto para cüzdanları tespit edildi ve bunlara ortak bir operasyonla el konuldu.

El-Kaide, İzzeddin El-Kassam Tugayları ve İŞİD’e yönelik operasyon yapan ABD kurumlarının toplamda 2 milyon dolardan fazla Bitcoin ele geçirdiği ve 300’den fazla kripto para cüzdanına el koyduğu ortaya çıktı. Bunların direkt olarak kripto para borsalarındaki hesaplardan ele geçirildiği bilgisi aktarıldı.

2 Milyon Dolarlık Bitcoin Vurgunu

Anti terörizm kapsamında yapılan bu operasyon aslında ele geçirilen Bitcoin’ler açısından bir ilk teşkil ediyor. ABD Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Bölümü yöneticisi John Demers konu hakkında yaptığı açıklamada teröristlerin bu yolla silah ve çeşitli hizmetler alabildiği, bu operasyonla onlara çok büyük bir darbe vurulduğunu ifade etti.

Teröristlerin Telegram hesabı kullanarak iletişime geçtiği ve bazılarının fon elde etmek için sahte Kovid-19 maskesi sattığı bile ortaya çıktı. Çoğunlukla Bitcoin kullanan dolandırıcıların bazen Monero gibi gizlilik odaklı kripto para birimlerinden de faydalandıkları ortaya çıktı.

ABD daha önce terör bağlantısı olan bazı kişilerin Bitcoin cüzdanlarını “kara listeye” alsa da bunlar borsaya bağlı olmadığı için el koyma işlemi gerçekleştirememişti. Şimdi ise ABD’nin direkt olarak borsalardaki cüzdanlara el koyduğu ortaya çıktı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.