X


ABD’den Gelecek Bu Yasa, Kripto Para Sektörüne Yeni Bir Darbe Vurabilir

ABD yeni bir kripto para yasasına hazırlanıyor.
15:57
4 Aralık 2020

Kripto para sektörü Bitcoin’in (BTC) egemenliğinde oldukça çalkantılı günler geçirmekte ve bu çalkantılı günlerin bir sebebi de ABD’den birbiri ardına gelen olumsuz haberler olabilir. Temsilciler Meclisi üyesi Rashida Tlaib tarafından sunulan bir yasa teklifi, kripto para sektörünün en önemli unsurlarından olan stablecoinler için son anlamına gelebilir.

Stablecoinler Tehlikede

Rashida Tlaib, ABD dolarına endeksli stablecoinlerin bundan sonra Federal Rezerv onayı olmadan piyasaya sürülememesini hedefleyen tasarıyı paylaştı. Bu da özel stablecoin üreticilerinin ve bunların arkasındaki şirketlerin piyasaya yeni stablecoin sunmalarını imkansız hale getirebilir. FDIC sigortası olmayan veya ABD doları rezervlerini Federal Rezerv bünyesinde tutmayan şirketlere ise hiçbir şekilde lisans verilmeyeceği belirtilmekte.

Stablecoin Tethering and Bank Licensing Enforcement (Stable) Act isimli tasarı kripto para yatırımcılarından çok büyük tepki çekti. Bazıları bunun teknolojik gelişmeleri engelleyecek türden bir adım olduğunu vurgulamakta. Ancak tasarının arkasındaki isimler ise farklı açıklamalarda bulunuyor. Tlaib konu hakkında yaptığı açıklamada bu tasarının “tüketicileri dijital ödeme sektöründeki tehlikelere karşı koruyacak” bir plandan ibaret olduğunu belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Facebook’un Kripto Parasına Yönelik Bir Adım

Tlaib’in özellikle Facebook’un kripto parası Libra (yeni adıyla Diem) örneğini vermesi ise dikkat çekti. Diem’in 2021 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor ve bunun sadece ABD dolarına endeksli bir stablecoin olacağı açıklandı. Bu da piyasaya sürülen her bir Diem için, rezervlerde buna karşılık ABD doları tutulması gerektiğini gösteriyor.

libra diem

Normalde stablecoin şirketleri bu denetimleri üçüncü parti kurumlar aracılığıyla yapsa da ABD’den gelecek bu yasa söz konusu duruma nokta koyabilir. Bunun eski stablecoinlere uygulanıp uygulanmayacağı bilinmese de piyasaya yeni sürülecek stablecoinler için durum neredeyse imkansız konumuna gelebilir.

Stablecoinlerin Değeri Rekor Kırdı

Sadece top 100 içerisinde stablecoinlerin sayısının bile 5’i bulduğu görülüyor. Tether’in toplam piyasa değeri 19,5 milyar dolar, USD Coin’in 2,963 milyar dolar, Dai’nin 1 milyar dolar, Binance USD’nin 690 milyon dolar, Paxos Standard’ın 245 milyon dolar seviyesine gelmiş durumda. Bu da top 100 içerisindeki stablecoinlerin toplam değerinin 25 milyar dolara yaklaştığını gösteriyor.

Eğer ABD’den stablecoinlere karşı çıkarılması planlanan bu yasa onaylanırsa, kripto para sektöründe büyük bir deprem yaşanabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar