X


ABD’den Bitcoin (BTC) Yükselişini “Baltalayacak” Hamle!

1 milyar dolarlık Bitcoin'e ne oldu?
20:07
5 Kasım 2020

Kripto para piyasası bundan çok kısa süre önce 1 milyar dolara yakın bir Bitcoin (BTC) işlem ile sarsılmış ve çoğu kişi bunun arkasında kimin olduğuna dair farklı açıklamalarda bulunmuştu. Lider kripto para birimi bu şüpheli ve rekor miktardaki BTC işleminden sonra yükselişine ise hız kesmeden devam etti ve 15.225 dolara kadar yükselerek 2020 yılının rekorunu kırdı.

Ancak bültenlere yeni yansıyan bir habere göre ABD’li yetkililer Bitcoin fiyatının bu yükselişine darbe vurabilir. Bloomberg News tarafından aktarılan bilgilere göre ABD Adalet Bakanlığı 2013 yılında kapatılan dark web platformu Silk Road ile bağlantılı  1 milyar dolar değerinde Bitcoin’e resmen ele  geçirdi.

1 Milyar Dolarlık Bitcoin Ele Geçirildi

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Silk Road ile bağlantılı bu kripto paralar el konulma işleminin ABD’nin yaptığı en büyük kripto para el koyma işlemi olduğu belirtildi. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde 69.369 BTC yani o anki değeri ile 980 milyon dolarlık BTC bilinmeyen bir cüzdana hareket ettirilmişti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

2015 yılından beri hiçbir transfer yapmayan cüzdanın bir anda böyle bir transfer yapması piyasayı korkutsa da mevcut FOMO yatırımcıların buna verdikleri dikkat süresinin çok kısıtlı olmasına yol açtı. 2013 yılında kapatılan ancak kurusu Ross Ulbricht’in ana cüzdanına ulaşamayan ABD’li yetkililerin sonunda bunu başardığı görülüyor.

Uzmanlar ve blockchain veri analiz şirketleri bu cüzdanın Silk Road ile alakalı olabileceğini belirtse de bugüne kadar net bir açıklama yapılmamıştı. ABD daha önce de bunun gibi birçok kripto para el koyma işlemi gerçekleştirse de hiçbirinin toplam değeri 1 milyar doların üzerinde değildi. Şimdi ise ABD’nin söz konusu kripto paralarla ne yapacağı Bitcoin’in yükselişini ve kripto para piyasasının gidişatını sert bir şekilde etkileyebilir.

Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 15.200 dolardan işlem görüyor ve hala çok sert bir şekilde etkilenmiş gözükmüyor. Aslında Bitcoin fiyatının yükselişi şu an ABD’de yaşanan Biden ve Trump belirsizliğinden de etkileniyor. Eğer bu belirsizlik BTC’nin lehine sonuçlanırsa ve piyasa 1 milyar dolarlık el koyma işlemine çok sert tepki vermezse 20.000 dolar görülebilir.

Ancak ABD hükümetinin bu hamleyi tam da BTC yükselirken bilerek yaptığına dair iddialar da var ve bu durum ralliyi yarıda kesebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar