X


ABD Yönetimi, Stablecoin Şirketlerini Banka Gibi mi Düzenleyecek?

Amerika Birleşik Devletleri Yönetimi, piyasaya fiat para birimlerine sabit stablecoinler süren şirketleri banka olarak kabul edip, bu çerçevede regüle etmek istiyor.
17:20
2 Ekim 2021

WSJ tarafından hazırlanan bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, piyasaya stablecoin süren şirketlere banka usulü regülasyonlar getirme olasılığını ve Kongre’den bu şirketlere özel hazırlanmış bir tüzük oluşturacak yasa çıkarmasını isteme olasılığını araştırıyor. Biden yönetimi tarafından yapılan tüm öneriler, Ekim ayında yayınlanması planlanan hazine öncülüğündeki bir belgeye dahil edilecek.

Stablecoin Şirketlerinin Banka Olarak Düzenlenmesi Planlanıyor

Yönetim, piyasaya stablecoin süren şirketleri banka gibi kabul ederek, bu firmaları banka olarak kaydolmaya teşvik edecek.  İdare, düzenleyici stratejinin yanı sıra, özellikle bu firmalar için oluşturulacak özel amaçlı bir tüzük oluşturacak mevzuat önermesini istemek için Kongre’ye gitmeyi de düşünüyor. Kongre özel amaçlı tüzüğü kabul ederse, bu şirketler eyalet yasalarına değil, federal gözetime tabi tutulacak.

Çalışmalar Henüz Bitmiş Değil

Bu öneriler ve teklifler hala devam eden bir çalışmanın bir parçası olsa da, Ekim ayı sonlarında yayınlanacak olan hazine liderliğindeki bir belgeye dahil edilecekler. Belge, Hazine Bakanı Janet Yellen, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler tarafından kaleme alınıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yönetim, Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nin, stablecoinlerin mevcut finansal sisteme getirdiği riskleri araştırmasını istiyor. Ancak WSJ’ye göre yönetim, Konsey’in ağır hareket ettiğini düşünerek, Kongre’ye yöneliyor. Federal Rezerv ayrıca, potansiyel dijital dolar hakkında merakla beklenen raporunu yayınlamaya hazırlanıyor.

Stablecoinler Regülatörlerin Dikkatini Çekiyor

Stablecoinler, değeri fiat para birimlerine (dolar gibi) sabitlenmiş dijital varlıklardır. Bu değeri sabit dijital varlıklar, 2 trilyon dolarlık kripto para piyasasının küçük bir yüzdesini oluştursa da, kısa bir süre içerisinde şaşırtıcı derecede büyümeleri, regülatörlerin dikkatini çekti. Özellikle son 1 yılda piyasa değeri bakımından çok büyük artışlar kaydeden stablecoinler, bir dizi katı kural öneren regülatörlerin hedefi haline geldi.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, kripto para birimine bankacılık sektöründe olduğu gibi dolandırıcılık ve manipülasyona karşı aynı koruma sağlanmazsa, kripto para yatırımcılarının potansiyel olarak zarar görebileceği konusunda uyardı. Öte yandan, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Kongre’ye, stablecoin’lerin para piyasası fonları gibi regüle edilmesi gerektiğine inandığını söyledi:

“Stabil kripto paralar, para piyasası fonları ve banka mevduatları gibidir. Ancak bir dereceye kadar düzenleyici kapsamın dışındadırlar. Bu sebeple, regüle edilmeleri uygundur.”

ABD yönetiminin konu hakkında verdiği resmi bir karar olmasa da, yönetimin bu şirketleri banka gibi düzenlemek istediği görülüyor. Ancak yine de net resmi bir açıklama yapılmadan, bu şirketlerin tam olarak nasıl düzenleneceği belirsizliğini koruyacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar