ABD Senatosu Kripto Paralar İçin Toplandı! SEC Hedef Tahtasında!

İleri yaş grubundaki ABD'li siyasiler kripto paraları anlayıp onu düzenleyene kadar yıllar geçebilir.
16:05
15 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Geçtiğimiz yıl yaşanan devasa iflasların ardından gözler kripto endüstrisine çevrildi ve ABD’li yetkililer harekete geçti. Geçti geçmesine ama henüz halen yasal bir çerçeve oluşturulmuş değil. Bunun yerine ABD’li düzenleyiciler stablecoinleri menkul kıymet olduğunu iddia ediyor ve akıl almaz kararlar alıyor. Tüm bunlar olurken ABD Senatosu kripto paralar gündemiyle toplandı.

ABD Kripto Para Toplantısı

2023’ün ilk kongre oturumu Salı günü, kripto düzenlemelerinin nasıl oluşturulması ve uygulanması gerektiği konusunda bir fikir birliği olmadan sona erdi. Senato Bankacılık Komitesi, dijital varlık düzenlemesi ve kripto iflaslarına odaklandı. Demokratların çoğu kuralların sıkılaştırılmasını desteklerken, Cumhuriyetçiler katı düzenlemelerin inovasyonu engelleyeceğini söyledi. Bu ayrışma sonuca varılamaması açısından kötü olsa da Cumhuriyetçilerin karşıt görüşte olması onları kripto yanlısı haline getiriyor. O halde bu durum kripto endüstrisinin artık 2 kutuplu siyasi ortamda güçlü bir destek bulduğu anlamına gelir.

Komite Başkanı Sherrod Brown kripto para sektörünün düzenlemeleri atlatmak için kurulduğunu iddia etti. Senatör Elizabeth Warren da yine bildiğimiz gibi kripto düşmanı tavrını sürdürdü. Yasadışı faaliyetlerde bulunanların ve kara para aklayanların kripto paraları sevdiğini iddia eden Warren yasakçı tavrı destekliyor.

Kripto Paraların Yasal Çerçevesi

Onlarca kripto şirketi iflas etti. Yüz binlerce ABD vatandaşı bu süreçte para kaybetti. Bu durum ABD’li siyasilerin harekete geçmesi gerektiğini söylüyor. Ancak düzenleyici kurumlar inovasyonu engellemeyen ancak istismarları önleyen yasal çerçeveler için çalışma yapmak yerine negatif ayrımcılık yapıyor. SEC, herkesi dava etmekle tehdit ederken şirketlerin bu davalardan nasıl kurtulacağına, nasıl regüle olacağına dair bir rehber yayınlamıyor. Biz sizi dava edeceğiz ve dava etmememiz için ne yapmanız, hangi uyum süreçlerinden geçmeniz gerektiğini size söylemeyeceğiz diyor. Durum adeta budur. Buna karşılık, Senatör Tim Scott FTX çöküşünün sorumluluğunu SEC Başkanı Gary Gensler’e yükledi. Scott şunları söyledi;

“SEC bugüne kadar bu tür feci bir başarısızlığın bir daha yaşanmamasını sağlamak için anlamlı ve önleyici bir adım atmadı”.

Duruşmaya dayanarak, kripto para birimi endüstrisi, 2023’ün ilk yarısına kadar tamamlanması öngörülen anlamlı politika kararlarına daha yakın değil. Bununla birlikte, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi üyeleri, stablecoin mevzuatının yakında geçeceğinden umutlu. Demokrat Senatör Chris Van Hollen Unchained’e verdiği demeçte, “Başkan Gensler’in gerçekten iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum,” dedi. Buna karşın, Cumhuriyetçi Senatör Bill Hagerty netlik olmamasından şikâyet etti.

 Geçtiğimiz hafta, Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam, 2023’te uygulama yoluyla uyumlu olmayan kripto para birimi projelerini çökertme sözü verdi. Bu arada SEC Başkanı Gensler, kripto firmalarının tam açıklama gerektiren standartlara uymadıkları sürece hayatta kalamayacaklarını savundu. 27 Ocak’ta Beyaz Saray, Kongre’den “çabalarını hızlandırmasını” isteyen bir açıklama yayınladı. Aralık ayında Senato Tarım Komitesi’nde yapılan bir önceki oturumda da Kongre’ye CFTC yasalarını hızla çıkarması çağrısında bulunulmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar