X


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda Bir İlk: DeFi Davası Sonuçlandı, İşte İddialar ve Cezalar

ABD SEC, DeFi davasının sonuçlandığını bildirdi.
18:04
6 Ağustos 2021

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bir şirketin Wall Street düzenleyicisine kayıt olması gereken token’ları sattığı iddiasıyla DeFi piyasası ile ilgili ilk davasını açtı. SEC, bugün yaptığı açıklamaya göre Cayman Adaları merkezli Blockchain Credit Partners ve iki üst düzey yöneticisine yasa dışı menkul kıymet satışı için dava açtığını ve sonuçlandığını kaydetti.

ABD SEC’in İddiası

ABD SEC, Blockchain Credit Partners ve iki üst düzey yöneticisine DeFi Money Market platformu aracılığıyla Şubat 2020 tarihinden Şubat 2021 tarihine kadar yasa dışı menkul kıymet satışı yaptığı gerekçesiyle dava açtı. Şirket, SEC’in menkul kıymet olarak kabul ettiği ancak kaydettirilmesi gereken iki token’ı satarak 30 milyon dolar fon sağladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

SEC Direktörü Gurbir Grewal yaptığı açıklamada şunları belirtti:

Tam ve dürüst açıklama, menkul kıymet yasalarımızın temel taşı olmaya devam ediyor. İlgili menkul kıymetleri sunmak ve satmak için hangi teknolojiler kullanılırsa kullanılsın, yasalarımızın üstünlüğünü kabul etmek zorundadır.

DeFi pazarı, yatırımcılara, brokerlara, bankalara, kripto para borsalarına ve diğer aracılara doğrudan blok zincirinde işlem yapma imkanı sağlayarak son dönemde büyük patlama yaşadı. SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para birimlerinin daha fazla düzenlemeye ihiyacı olduğunu belirtirken DeFi hakkında da demeçler vermeye başladı ve devam ediyor.

SEC Başkanı’ndan Salvolar

Başkan bu hafta, hisse senetlerinin fiyat hareketlerini yansıtan token’ların muhtemelen düzenleyiciye kaydolması ve yatırımcı koruma kurallarına uyması gerektiğini bildirdi. Bu tür teklifler DeFi platformlarıdna popüler olmuştur.

Mayıs ayında Gensler, senatoyu SEC’e kripto alım satım platformlarını denetleme yetkisi vermeye davet etti. Bununla birlikte yaptırım eylemleri yoluyla sektörü çökertmek isteyen ajansın mevcut yetkilerini kullanma sözü verdi.

Sonuç olarak, Blockchain Credit Partners’tan Gregory Keough ve Derek Acree, 125.000 dolarlık para cezası ödemeyi kabul etti. Ayrıca yöneticiler ve şirketi 12.8 milyon dolarlık tazminatı ödeyecek. Belirtmek gerekir ki bu davanın sonucunda davalılar iddiaları kabul etmedi veya inkar etmedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar