X


ABD Hazine Bakanı’ndan Dijital Para Açıklaması!

Steven Mnuchin dijital para fikrine sıcak bakmadıklarını ifade etti.
20:00
6 Aralık 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve kendisinin, ulusal düzeyde bir dijital para birimi piyasaya sürülmesi konusunda aynı fikirde olduğunu ve şu an için buna sıcak bakmadıklarını vurguladı.

5 Aralık tarihinde yapılan Finansal Hizmetler Komitesi duruşması esnasında konuşan Bakan, konu hakkında şunları ifade etti:

”Başkan Powell ve ben bu konuyu düşündük. İkimiz de yakın gelecekte, beş yıl içerisinde, FED’in böyle bir dijital para birimi piyasaya sürmesi için ihtiyaç olmadığını düşünüyoruz.”

Bakan aslında kripto para sektörü ve dijital paralarla ilgili açıklamalarını sosyal medya devi Facebook’un Libra isimli stablecoin projesinin sunulmasından sonra arttırdı. Libra’nın stablecoin olarak piyasaya çıkacak olması ve küresel çapta para transfer hizmeti sunabilmeyi hedeflemesi sadece ABD’yi değil dünyanın dört bir yanındaki önemli ülkeleri alarma geçirmişti.

ABD Kripto Para Trenini Kaçırabilir

ABD’nin kripto para birimlerine yönelik tavrı, birçok uzmanın dikkat çeken açıklamalar yapmasına da neden oluyor. Ünlü milyarder Mike Novogratz da ABD’nin kripto para sektöründeki yeniliklerde geri kaldığını ve bu durumun yakın zamanda telafi edilmemesi durumunda daha kötüye gidebileceğini vurgulamıştı.

Çin’in kendi dijital para birimini piyasaya sürecek olması da ABD’li bazı senatörlerin tepki göstermesine ve FED Başkanı Jerome Powell’a acele etmesi yönünde tavsiyelerde bulunmasına yol açmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar