X


6 Yıllık Kripto Para Haber Sitesi CCN Kapanıyor, Sebebi: Google!

Dünyadaki önemli haber kaynaklarından CCN kapılarını kapatma kararı aldığını açıkladı…
11:21
11 Haziran 2019

Kripto para haber sitesi CCN (CryptoCoinsNews), önümüzdeki günlerde yayın hayatını sonlandıracağını açıkladı. CCN’in kurucusu Jonas Borchgrevink, paylaştığı bir yazıyla neler olduğunu açıkladı.

Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi

Borchgrevink, Google arama motoru için “Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesini” yayınladığında CCN trafiğinin azaldığını belirtti. Sistrix gibi SEO sitelerine göre domain’in görünürlüğü genel olarak %53, mobilde %72 oranında azaldı. Bu da “kripto” ya da “Bitcoin” kelimeleri aratıldığında sitedeki makalelerin gösterilmediği anlamına geliyor.

Sonuç olarak Borchgrevink site gelirlerinin %90’dan fazla azaldığını ve hem sözleşmeli hem tam zamanlı 60 çalışan için maaş ödemelerinin imkansız hale geldiğini dile getirdi. Borchgrevink’in açıklamalarına göre, bu durumdan diğer kripto para haber siteleri de etkilendi ancak CCN kadar değil… Örneğin, CoinDesk’in görünürlüğü %34,6, Cointelegraph’ın mobil kullanımı ise %21,1 oranında düştü.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ethereumworldnews’in haberine göre, bu açıklamaların ardından CCN kurucusu bazı teoriler ortaya koydu: Google belirli politik açıklama alanlarında sert önlemler alıyor olabilir… CCN’in politik açıdan herhangi bir yöne eğilimi bulunmamasına rağmen, yazarlar bazılarının “rahatsız edici” bulabileceği haberleri hazırlama ve yayımlama yetkisine sahipler. Ancak SEO ve Google Arama uzmanlarının dahi neler olup bittiğine dair net bir bilgisi olmadığı için bu durum kesinlik kazanmadı.

CCN Eylem Çağrısı

Borchgrevink son olarak bir eylem çağrısı yaptı: Google, güncellemeler konusunda web yöneticilerine üç ay önceden bildiride bulunmalı, daha şeffaf olmalı ve evrensel özgürlüklerle uyumlu olunduğundan emin olmak için güncellemeler “tüm ulusal hükümetleri” içermeli.

CCN kurucusu konuyla ilgili şunları ifade etti:

Çeşitlilik risk altında. Basın özgürlüğü risk altında. Konuşma özgürlüğü risk altında. Bilgi özgürlüğü risk altında. Statista Nisan 2019 verilerine göre Google, küresel masaüstü arama piyasasının %88,47’sini kontrol ediyor. Yine Statista Nisan 2019 verilerine göre Google, Amerika’daki mobil arama piyasasının %93,08’ini elinde bulunduruyor. Google’ın değişiklik yapma zamanı geldi ya da birilerinin bu değişikliği Google için yapmasının…

Borchgrevink CCN ekibi ve diğer tüm haber sitelerinin ekiplerine iyi dileklerini sunarak yazısını sonlandırdı. Borchgrevink’in makalesinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz…

Bizim de yurt dışı haber kaynaklarımız arasında yer alan CCN gibi bir kuruluşun böyle bir karar alması CoinTürk olarak bizleri de üzdü… Ayrıca basın özgürlüğünün tüm dünya gibi ülkemizde de tehlike altında olduğunun farkındayız. Buna rağmen her gün siz okuyucularımıza tarafsız ve doğru haberler ulaştırmak için çalışıyoruz. İşini tarafsız ve doğru şekilde yapan tüm kripto para haber sitelerine iyi dileklerimizi sunuyoruz…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar