X


3 Milyon Dolarlık Bitcoin Hesabının Bir Teröriste Ait Olduğu İddia Ediliyor

07:30
19 Kasım 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

IŞİD’le bağlantılı olduğu iddia edilen birinin hesabında 3 milyon dolarlık Bitcoin bulundu. Anti-terörist hacker grubu Ghost Security Group’un üyelerinden biri Newsbtc.com ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda bu bilgiyi paylaştı. Grubun üyelerinin kimliği ise güvenlik sebebiyle açıklanmadı ve hesabın adresi ifşa edilmedi.

GhostSec grubu Bitcoin’in IŞİD üyelerinin kullandığı başlıca kripto para olduğunu ifade ediyor. GHS’ye göre IŞİD’in Bitcoin madenciliği yapacak teknolojiye sahip olduğunu söylemek zor; ama düzenli olarak Bitcoin bağışı alıyor. Grup IŞİD’e ait bazı hesapları ve Bitcoin sitelerini takip edip kapattığını iddia ediyor.

Avrupa Birliği Güvenlik Araştırma Enstitüsü (EUISS) için çalışan genç analist Beatrice Berton Haziran ayında yayınladığı raporda IŞİD’in sıklıkla Bitcoin kullandığına dikkati çekiyor. Berton raporda Bitcoin işlemlerinin takibi zor olduğundan tüm dünyadaki IŞİD yandaşlarının İslam Devletini desteklemek için Bitcoin kullandığını belirtiyor.

Kaynak: CoinFox

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar