X


2018’de Bitcoin’le Yollarını Ayırmıştı: Ödeme Firması Kriptolara Geri Döndü!

Online ödeme işlemcisi bir açıklamada, işletmelere USDC aracılığıyla ödeme yapma olanağı sunmaya başlayacağını dile getirdi. 
20:20
22 Nisan 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Stripe, büyük finans şirketlerinin dijital varlıklara adım adım attığının kanıtı niteliğinde bir hamle yaptı ve Twitter’dan başlayarak, işletmelerin kullanıcılarına kripto para birimleri aracılığıyla ödeme yapmalarına izin vereceğini açıkladı.

Kripto Ödemeleri Yaygınlaşıyor

Online ödeme işlemcisi Cuma günü yaptığı açıklamada, işletmelere bir stablecoin olan USDC aracılığıyla ödeme yapma olanağı sunmaya başlayacağını dile getirdi. Bilindiği gibi stbalecoin’ler bir geleneksel para birimi tarafından desteklenen ve fiyatları bir geleneksel para birimine sabitlenmiş olan kripto para birimleridir. USDC de adından da anlaşılacağı gibi ABD doları destekli bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre Twitter , yeni ödeme yöntemini entegre eden ilk firma olacak. Bugünden itibaren, Tesla CEO’su Elon Musk’ın satın alma haberleri ile sıkça gündeme gelen sosyal medya platformu, kullanıcıların kazançlarını USDC kabul etmelerine imkan tanıyacak.

Bunun yanında Stripe kripto para birimleri ile arasını 4 yıl önce açmıştı. Dolayısıyla atılan bu son adımın özellikle önemli olduğunu ifade edebiliriz. San Francisco merkezli start-up, dijital paranın volatil fiyat hareketlerini ve günlük işlemlerde verimlilik eksikliği olduğunu gerekçe göstererek Ocak 2018′de bitcoin ile ödeme kabul etmeyi bırakmıştı.

Stripe, Kriptolara Geri Dönüyor!

Stripe 2018 yılından beri Web 3 heyecanı ile yeniden kripto para ekosistemine yakınlaşmaya başladı. Stripe geçen yıl kripto ve Web3′ü keşfetmeye odaklanan bir ekip kurdu ve Kasım ayında, Stripe kurucu ortağı John Collison, firmanın yakında tekrar kripto desteği sunabileceğini ima etti.

Bunlara ek olarak şirketin kripto ödemeleri özelliği, işlemleri daha hızlı ve daha düşük maliyetle halletmek için Ethereum ağının üzerinde yer alan “Katman 2” çözümü olan Polygon ağında çalışacak. Stripe yaptığı açıklamalarda yakın zamanda farklı kripto para birimleri eklemeyi planladıklarını da dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar