X


2014’te Dolandırılan Yatırımcı Dolandırıcılığa Soyundu Ve Binlerce XRP Çaldı

Güney Kore'de son derece ilginç ve sonuçları ağır bir dolandırıcılık vakası yaşandı.
08:30
16 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Güney Koreli yetkililer ve FBI’ın XRP yatırımcılarının hedef alındığı 800 bin dolarlık bir şifre avcılığı dolandırıcılığını ortaya çıkardığı bildirildi.

Olayın faili olduklarından şüphelenilen iki kişi Güney Kore’nin başkenti Seul’un siber suçlar birimi tarafından tutuklandı. Yerel kaynaklara göre tutukluların biri yazılım mühendisi, diğeri de onun patronu. Yetkililer 42 yaşındaki deneyimli mühendisin sahte bir XRP al sat sitesi kurmak için işe alındığını iddia etti. Ülkedeki haber kaynaklarına göre dolandırıcılığın “beyni” konumundaki kişi, gerçek bir XRP al sat sitesi için çalışan biriymiş gibi davrandı.

60’dan fazla yatırımcı hedef alındı

Dolandırıcının kullanıcılara sahte bir hesaptan e-mail gönderip fonlarının “dondurulduğunu” söylediği iddia edildi. E-mailde yer alan bağlantıyla olaydan haberi olmayan “saf” kullanıcıların kullanıcı isimlerinin ve parolalarının öğrenilmesi amaçlandı.

Yerel kaynaklara göre 37 Japon ve 24 Güney Koreli yatırımcı sahte siteye kişisel giriş bilgilerini girip tuzağa düştü. Daha sonra bu bilgiler gerçek web sitedeki kullanıcı hesaplarına erişip fonları çalmak için kullanıldı. Olaydan yalnızca Güney Koreli ve Japon yatırımcılar etkilense de XRP token’larını basan Ripple şirketi ABD’de kayıtlı olduğu için FBI olaya müdahil olmuş olabilir.

Koreli haber sitesi JoonAng Ilbo’ya göre, dolandırıcı çaldığı XRP’leri hemen Güney Kore won’una çevirdiği için yetkililer dolandırıcının izine rahatça ulaştı. Sonrasında dolandırıcı parayla beş yıldızlı bir oda için rezervasyon yaptı ve çeşitli lüks eşyalar satın aldı.

Öte yandan yetkililer dolandırıcının 2014’te bir hack vakasının mağduru olduğunu ve büyük miktarda kayba uğradığını ortaya çıkardı. Çalınan parasının tazmin edilememesi üzerine dolandırıcı, öyle görünüyor ki şifre avcılığıyla dolandırıcılık yaparak kendi kaybını bizzat tazmin etmeyi planladı.

Kaynak: cryptoglobe.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar