Zincir Üstü Veriler Bitcoin’in Bu Bölgeye Girdiğini İşaret Ediyor: BTC Fiyatı Yükselecek Mi?

Glassnode verilerine göre cüzdanlar gün içerisinde Bitcoin işlemi yapmaktansa inaktif olarak kuruluşlara fonlarını aktarıyor.
14:50
22 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Zincir üstü analitik hizmeti sunan Glassnode, Bitcoin’in birikim bölgesine girdiğini gösteren veriler yayınladı. Zincirdeki likit olmayan arzın hacmine göre Bitcoin, onca hareketliliğin ardından sessizlik dönemine girdi.

Metrikler Neye İşaret Ediyor?

Glassnode verilerine göre cüzdanlar gün içerisinde Bitcoin işlemi yapmaktansa inaktif olarak kuruluşlara fonlarını aktarıyor. Ayrıca gösterge Bitcoin’in önceki ATH’sine ulaştığı sekiz aylık birikim-dağıtım döneminin mayıs sonunda sona erdiğini gösteriyor. Geçtiğimiz haziran ayında kapitülasyon oranları arttı ve eylül ayına yakın bir zirve yaptı. Ardından Bitcoin 65.000 dolara uzanan bir ralli izledi.

Likit olmayan arzın hacmi ayda 100.000 BTC’ye ulaştı ve bu da yatırımcıların çok az veya hiç işlem geçmişine sahip olmadığı bilinen pasif cüzdanlarda 100.000 Bitcoin’den fazla hareket ettiğini gösteriyor. Ayrıca gösterge borsa giriş ve çıkış oranı ile ilişkilidir. Daha fazla yatırımcı, fonlarını etkin olmayan cüzdanlara taşımasıyla birlikte varlık girişleri önemli ölçüde düşmeye başladı.

Gösterge Fiyat Hareketini Yansıtıyor Mu?

Birikme bölgesine girişi gösteren metrikle yatırımcılar uygun fiyat hareketini bekleyebilir. BTC/USD işlem çiftine göre Bitcoin geçtiğimiz hafta %6.5 oranında değer kazanarak korelasyonu doğruladı.

Kapitülasyon döneminde Bitcoin, likit olmayan arz hareketinin ayda -130.000 Bitcoin’e düşmesiyle değerinin %38’inden fazlasını kaybetti. Göstergenin tersine çevrilmiş değerleri, yatırımcıların fonlarını likit olmayan cüzdanlardan borsa adreslerine veya yüksek işlem etkinliği olan cüzdanlara taşıdıkları anlamına gelir.

Bununla birlikte lider kripto para birimi Bitcoin, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 49.000 dolar seviyelerinden alım satım işlemi görüyor. BTC boğaları 50.000 dolar barajını aşmak adına girişimlerini sürdürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar