X


Yüklü XRP Transferleri Ne Anlama Geliyor, Ripple (XRP) Fiyatı Düşecek Mi?

Ripple yeniden XRP satışına mı başladı? Hayır, ancak borsalar arasındaki XRP hareketliliği arttı.
13:56
5 Temmuz 2021

Üç borsa kısa süre içinde yaklaşık 200 Milyon XRP transferi yaptı. Bu transfer ilk olarak Whale Alert tarafından duyuruldu ve isimsiz cüzdanlara yapılan işlemler Ripple yatırımcıları tarafından endişeyle karşılandı. Ripple yeniden XRP mi satıyor sorusu akıllara geldi ancak olayın detayları kısa süre sonra anlaşıldı.

Milyon Dolarlık XRP Transferi

Asya ve Amerika’daki borsaların yaptığı 131 Milyon dolar değerinde XRP transferinin borsalar arasında olduğu görülüyor. Büyük kripto tüccarları farklı borsalardaki yüklü varlıklarını Binance borsasına taşıyor.

En büyük XRP transferi Bybit borsasından Binance borsasına taşındı. Yapılan transferin nakit karşılığı yaklaşık olarak 75 Milyon dolar ve 110 Milyon XRP’ye tekabül ediyor. Diğer işlemlerin 3 tanesi yani 85 Milyon Ripple (XRP), Poloniex borsası tarafından taşındı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ripple Şirketi Fonlamak İçin Satışa Devam Ediyor

Kripto paranın likiditesini korumak ve Ripple şirket giderlerini karşılamak için 3 yıldır varlık satışı yapılıyor. Hatta bu satışlar konusunda Ripple SEC ile sorunlar da yaşıyor. Şirketin satış için ayırdığı 1 Milyar XRP sık aralıklarla borsalara transfer ediliyor. Henüz 200 Milyona yakın Ripple (XRP)’si borsalara gönderildi.

Çözülen varlıkların %80’i ise ağda yeniden kilitlenmeye başlandı. Yani şirket nakit ihtiyacı oldukça bunu hisse satışı yapar gibi XRP satarak karşılıyor. XRP fiyatlarını baskılayan bu durum yıllardır fiyatın ATH noktasını egale etmesini engelliyor.

Ripple (XRP) Fiyatı Yükselecek Mi?

İşlem hacmi açısından en büyük 6. Kripto varlık olan XRP yaşadığı kayıpları henüz telafi edebilmiş değil. Fiyatın gördüğü 0,52 seviyesi ancak 0,60 rakamına kadar geri dönebildi. Bir süredir 0,6 dolar desteğini koruyan fiyat önemli bir geri dönüş sinyali vermiyor.

Özellikle 2021 başında Ripple Labs ve Christopher Larsen (kurucu ortak ve eski CEO), Brandley Garlinghouse’a SEC tarafından açılan dava fiyatın düşüşünü sürekli olarak tetikliyor. Duruşmalar ve dava haberleri genellikle SEC lehine gelişiyor. Ripple’ın kıskaca alınmış olması XRP yatırımcılarının da mağdur olmasını sağlıyor.

Aslına bakarsak XRP konusunda zarar gören tek kesin bireysel yatırımcılardır. Çünkü Ripple nakde ihtiyacı oldukça satış yaparak ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Aynı şekilde SEC yaptığı usulsüzlükler sebebiyle Ripple’ı köşeye sıkıştırıp itibarını artırıyor. Ancak yatırımcı hem Ripple hem de SEC tarafından dövülmeye devam ediyor. Tüm kripto varlıklar bu yıl en az x10 yapmışken XRP’nin yerinde sayıyor olmasının tek sebebi budur.

Tüm bunların yanı sıra Ripple kendini XRP ile fonlayarak dünyaya açılmaya ve daha fazla Blockchain tabanlı finans anlaşması yapmaya devam ediyor. Bunlarla yetinmeyerek gücünü artırabilmek için Bitcoin aleyhinde lobicilik faaliyetleri yürütüyor.

Yakın zamanda 0,7 dolar seviyesini aşan ancak burada tutunamayan fiyat, piyasalarda net bir geri dönüş yaşanmadığı sürece 0,6 ile 0,7 seviyeleri arasında gidip geleceğe benziyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar