X


Yeni Ekonomi Programı, Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Vergisi İle Geldi!

Yeni Ekonomi Programı bünyesinde kripto para ve Bitcoin vergilendirmesine yer verildi.
17:23
30 Eylül 2020

Türkiye içerisinde Bitcoin ve kripto paraları kapsayan herhangi bir vergilendirme olmadığı biliniyor. Dünyanın birçok yerinde kripto paralara yönelik farklı vergilendirme yöntemleri uygulanmaya başlansa da Elektronik Para Kanunu’nda bunun altyapısının yer almadığı biliniyor. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan Yeni Ekonomi Programı bünyesinde Türkiye’de Bitcoin ve kripto paraların vergilendirilmesine yönelik ilk adım atıldı.

Yeni Ekonomi Programı ile bağlantılı Orta Vadeli Program’a Cumhurbaşkanı Kararı ile onay verildiği Resmi Gazete’de de yayınlandı. 2021-2023 yıllarını kapsayacak olan program, kripto para vergilendirmesi için oldukça iddialı bir açıklamada bulunuyor.

Türkiye Kripto Para Vergilendirmesine Başlıyor

Resmi Gazete’de yayınlanan raporda, “dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek, bu varlıkların suçun finansmanında kullanılmasının önlenmesine yönelik bir takip mekanizması tesis edilecektir” ifadesine yer verilmekte.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bu da direkt olarak kripto para ifadesine yer verilmese de sanal para tanımı altından vergilendirme getirileceğini gösteriyor. Raporun ikinci bölümünde ise yasa dışı amaçlar için kripto para kullanımının önüne geçileceği vurgulanmakta. Aslında MASAK  daha önce benzer işlere imza atmış ve şüpheli kripto para işlemlerine engel olmuştu.

Şimdi Türkiye’de kripto para ve Bitcoin vergilendirmesi getirileceği kesinleşmiş oldu. Bunun nasıl olacağı ve ne zaman uygulamaya başlanacağı ise henüz net bir şekilde açıklanmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar