Yatırımcıların Gözü Art Arda 3 Haftadır Yükselen Bu Altcoin’de! Veriler “Yükseliş Devam Edecek” Diyor!

Yatırımcıların gözü kulağı piyasaya meydan okurcasına üç haftadır art arda yükselen o altcoin'de. Popüler altcoin için beklentiler neler, gelin daha yakından bakalım.
12:30
7 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Litecoin (LTC) fiyatı art arda üç haftadır yükseliyor ve kademeli olarak 80 dolar direncine yaklaşıyor. Fincal ve kulp (cud and handle) formasyonunun etkisi altında altcoin’in fiyatı alıcılara güçlü bir fırlatma rampası sunabilecek ve yükseliş toparlanmasına devam edebilecek olan aylık bariyeri aşmış durumda.

Boğa Formasyonu Oluşuyor

Litecoin fiyatı haftalık zaman dilimi grafiğinde bir fincan ve kulp formasyonunun oluştuğunu gösteriyor. Bu formasyon normal bir çay fincanı şekline benzemekle birlikte, piyasa diplerinde gözlemlenen en yaygın yükseliş formasyonlarından biridir.

Teorik olarak, formasyondaki U şeklindeki toparlanma, alıcıların kademeli olarak trend kontrolünü ele geçirdiğini ve sürekli bir toparlanmayı gösterir. Dahası, bu formasyonun kırılımıyla alımlar yoğunlaşır ve yatırımcılar için bir giriş fırsatı sağlayacak kilit bir direnç seviyesi sunar. Litecoin’in fiyat grafiği bu direncin 80 dolarda olduğunu gösteriyor ve ideal koşullarda yükselişin 110 dolar seviyesine kadar sürmesi beklenebilir.

47,8 Dolar Önemli Bir Destek Olarak Duruyor

Kripto para piyasasındaki son belirsizliğin ortasında, LTC fiyatı son iki aydır yana doğru bir güçlü bir görüntü veriyor. Ancak bu konsolidasyon sırasında fiyatlar 47,8 dolar seviyesinden birkaç kez toparlanarak alıcıların bu seviyeden yeterli desteği aldığını gösterdi.

Bu destek bölgesi aynı zamanda yukarıda bahsedilen fincan ve kulp modelini de destekledi.

RSI Göstergesindeki Yükseliş Ayrışması

Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi, son fiyat hareketinin hızını ve büyüklüğünü hesaplayarak fiyat trendinin altında yatan gücü yansıtır. Dolayısıyla, Litecoin’deki yatay eğilime rağmen, haftalık RSI’ın belirgin bir büyüme göstermesi piyasada artan alım baskısına işaret ediyor. Bu yükseliş ayrışması, bir toparlanma rallisinin yaklaştığını yansıtması bakımından oldukça önemli.

Güncel Fiyat Hareketi

Litecoin fiyatı son iki hafta içinde 63,75 dolardaki yerel destek seviyesinden toparlandı ve yüzde 18,5 yükseliş kaydetti. Son yeni yıl toparlanması, alıcılara bu büyümede yardımcı oldu ve fiyatı şu anki fiyat olan 75,6 dolara itti. Dolayısıyla, alımların devam etmesiyle LTC fiyatı yükselmeye devam edebilir ve fincan ve kulp formasyonunun 80 dolardaki boyun çizgisi direncini zorlayarak geçebilir.

Şu an için LTC fiyatının önündeki en yakın direnç seviyeleri 80 ve 101 dolarda. En yakın destek seviyeleri ise 63,7 dolar ve 47,8 dolarda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar