Y Kuşağı Kadınları Ve Kripto Paralar

Erkeklerin kripto paralara olan ilgisinin kadınlardan çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Peki bu durum kuşaklar arasında da böyle mi?
11:00
15 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto finans şirketi Circle’ın 12 Eylül tarihinde yaptığı bir araştırmaya göre, Y kuşağının erkekleri kadınlarına oranla yaklaşık iki kat daha fazla kripto paralara yatırım yapıyor.

Circle, Amerika’da yaşayan Y kuşağından, X kuşağından ve bebek patlaması (baby boomers) kuşağından yaklaşık 3000 kişinin katıldığı bir anket düzenledi. Ankette yatırım, risk değerlendirmeleri ve kripto paralar gibi yeni ortaya çıkan varlık sınıflarına yönelik görüşler toplandı.

Ankete göre, Y kuşağının yaklaşık olarak %25’i önümüzdeki 12 ay içerisinde kripto para almayı düşünüyor. Bu oran da Y kuşağını diğer kuşaklardan %10’luk bir farkla ayırıyor. Cinsiyet açısından bakıldığında ise üç kuşakta toplam erkeklerin %17’si kripto para satın almakla ilgilenirken kadınların yalnızca %8’i aynı düşünceyi paylaşıyor.

Ankette Y kuşağının yüzde 71’inin kripto para birimlerine 1000 dolardan daha az yatırım yaptığı görülüyor. Bunlardan yüzde 42’si 500 dolardan daha az yatırım yaparken yüzde 29’u 500-1000 dolar arasında yatırım yaptığını ifade ediyor. Y kuşağının %29’unun ise 1000 dolardan daha fazla yatırım yaptığı ortaya çıkıyor.

Kripto para yatırımlarının riskleri konusunda genç kuşaklar ve erkekler daha cesur davranırken bebek patlaması kuşağının daha temkinli yaklaştığı görülüyor. Y kuşağı erkeklerinin %42’si ve kadınlarının %27’si kendilerini “girişimci” yatırımcı olarak tanımlarken, X kuşağında erkeklerin %34’ünün ve kadınların %19’unun aynı cevabı verdiği gözlemleniyor.

Öte yandan anket, kadınların yüzde elliden azının kaybetme korkusuyla daha stratejik bir yatırım yaptığını da ortaya koyuyor.

Kadınlar hala kripto para piyasasında yeterince temsil edilmiyor gibi görünse de bu yaz başlarında London Block Exchange’in yaptığı piyasa araştırmasında kripto paralara yatırım yapmayı düşünen kadınlarının oranın yıl başından beri ikiye katlandığı ortaya çıkmıştı.

Ayrıca Ağustos ayında araştırma şirketi Yougov Omnibus da Y kuşağında bir anket gerçekleştirdi. Araştırmaya göre Y kuşağında kripto paralarla ilgilenen (%48) ve ilgilenmeyenlerin (%52) oranı neredeyse eşit…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar