reklamı kapat

XRP Yatırımcılarının Beklediği Müjde, Eski CFTC Başkanından Geldi!

XRP sanıldığı gibi menkul kıymet olmayabilir.
19:41
18 Haziran 2020

Geçtiğimiz yıla kadar ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) gibi üst düzey bir finansal regülasyon kurumunun başkanlık görevini yürüten Chris Giancarlo, yayınladığı bir yazısında kripto para sektörünün en büyük çıkmazlarından birisini ele aldı. Giancarlo, 10 milyar dolarlık blockchain firması Ripple’ın piyasaya sürdüğü XRP kripto para biriminin menkul kıymet olup olmadığı konusuna açıklık getirdi.

Giancarlo’ya göre Bitcoin ve Ethereum gibi XRP de aslında bir menkul kıymet değil. Bunun bir menkul kıymet olarak düzenlenmemesi gerektiğini belirten eski başkan, XRP’nin daha çok bir para birimi veya değer transfer aracı olduğunu savunuyor. XRP’nin ünlü Howey testindeki hiçbir tanıma uymadığını ifade eden Giancarlo, menkul kıymet konusunda bir endişe olmaması gerektiğini vurguladı.

XRP Menkul Kıymet Değil

Giancarlo’ya göre aslında XRP asla Ripple tarafından bir menkul kıymet olarak değerlendirilmedi veya böyle pazarlanmadı. Ripple’ın bunu daha çok bankalar arası bir varlık olarak tanıttığını belirten Giancarlo bunun herhangi bir risk teşkil etmediğini düşünüyor.

XRP ve Ripple’a karşı bu konuda açılan şu an için iki büyük dava var ve Giancarlo’nun bu açıklaması XRP yatırımcıları için büyük bir rahatlama getirebilir. Şu an için XRP’nin menkul kıymet olup olmayacağına karar verme yetkisi bulunan CFTC’nin eski başkanından gelen bu açıklamanın, davaların seyrini bile değiştirebileceği düşünülüyor.

XRP’nin son yıllardaki kötü performansının da devam eden davaların yarattığı belirsizlik olduğunu düşünecek olursak, bu açıklama fiyat yükselişini bile beraberinde getirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.