Reklam

XRP Hakkında Sert Açıklamada Bulunan Araştırmacı Yanılıyor mu?

Joshua Frank, XRP hakkında sert açıklamalarda bulundu.
19:51
31 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

San Francisco merkezli blockchain firması Ripple, dava skandalına rağmen işlemlere devam edeceğini ve dava sonuçlanana kadar bu hedefi bırakmayacağını açıkladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yapılan açıklamanın devamında XRP fiyatı Ripple’ın bütün çabalarına rağmen çok sert bir şekilde çakıldı.

Ripple Davası Her Şeyi Bozdu

Ripple, SEC ile işbirliğine gideceğini açıkladıktan sonra fiyat biraz toparlasa da devamında gelen delist haberleri XRP için durumu içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Beaxy, Bittrex, Bitstamp, Coinbase, Binance US ve FTX gibi birçok kripto para borsasının XRP’yi delist etmesi ise fiyatın çakılmasının arkasındaki diğer etkiler olarak gösterilmekte.

xrp

The TIE’ın başarılı ismi Josh Frank ise XRP hakkında bütün bunları göz önünde bulundurarak önemli bir açıklamada bulundu. Frank, bunun aslında önde gelen finans kurumlarının yaşadığı iflas ve çöküşten çok daha büyük olduğunu belirterek, Enron’un bile geride bırakıldığını vurguladı.

“Ripple, Tarihin En Büyük Üçüncü Çöküşünü Yaşadı”

Frank, XRP’nin toplam piyasa değerinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde ulaşılan 137 milyar dolardan %93 gerileme yaşadığını ve 10 milyar dolara düştüğünü ifade etti. XRP’nin yaşadığı bu düşüş verilere göre Enron ile WorldCom’un yaşadığı düşüşten bile daha fazla. XRP aslında diğer şirketler gibi iflas yaşamamış olsa da Frank’e göre Lehman Brothers ile Washington Mutual sonrası dünyanın gördüğü en büyük çöküşü yaşadı.

Lehman Brothers, 2008 yılındaki kriz döneminde 600 milyar dolardan fazla kayıp yaşadı. Sigorta devi Washington Mutual ise 325 milyar dolarlık sert bir düşüş ile birçok yatırımcının “canını yaktı”. Peki XRP için durum benzer olabilir mi?

XRP Hakkındaki İddia Doğru Mu?

XRP’nin bir şirket değil kripto para birimi olması aslında durumu değiştiriyor. Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para biriminin SEC davasından gelebilecek olumlu bir haber sonrasında inanılmaz bir yükseliş yaşaması ve eski seviyelerini görmesi muhtemel. Buna ek olarak Bitcoin’in 2017 yılında 20.000 dolardan 2018 yılında 3.000 dolara kadar düştüğü biliniyor. Bu. yazının kaleme alındığı an itibarıyla BTC fiyatının 28.000 doların üzerinde olması ise kripto para piyasasının farklılığını ortaya koymakta.

XRP fiyatının olumlu bir haber alacağının garantisi olmasa da bu sektörün balon olmadığı kesinlikle kanıtlandı. Yine de dava sonuçlanmadıkça bunun gibi yorumların gelmesi bir hayli olası.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar