X


XRP Davası, Ripple Dışında Bir Dev Kurumu Daha Zor Durumda Bıraktı

MoneyGram'in XRP gelirinin kesilmesi, şirketi zora soktu.
22:12
26 Şubat 2021

2020 yılının son ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan menkul kıymet davası, Ripple’a büyük bir darbe indirdi. Özellikle o dönemde ciddi bir rallinin ortasında olan XRP’nin fiyatı %50’den fazla düşüş yaşadı.

XRP Fiyatına Büyük Darbe

XRP fiyatı tam olarak bu haberden önce 0,77 dolara kadar yükselmiş ve dava haberi geldiğinde 0,50 dolar seviyelerinde işlem görüyordu. XRP fiyatının birbiri ardına gelen borsalardan delist edilme haberleri ile ise 0,17 dolara kadar gerilediği görüldü.

Ripple’ın önemli ortakları ve hatta hissedarları da menkul kıymet davası yüzünden şirkete yüz çevirdi. Bu durum Ripple’ın hem değerlemesini hem de sektördeki adını olumsuz bir şekilde etkiledi. Buna rağmen şirketin en büyük ortaklarından olan ABD’li ödeme devi MoneyGram, belki de en büyük darbeyi vurmuş olabilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

MoneyGram, Herkesi Şaşırttı

MoneyGram, 22 Şubat tarihinde görülen Ripple davasının ön duruşmasından sonra önemli bir açıklama yaptı. MoneyGram açıklamasında XRP’nin yaşadığı belirsizlik nedeniyle artık XRP ödemeleri kabul edilmeyeceği vurgulandı. Bu durum ilk başta XRP ve Ripple için olumsuz gibi gözükürken MoneyGram’in aslında kendileri için de riskli bir adım attığı ortaya çıktı.

The Wall Street Journal tarafından 26 Şubat tarihinde aktarılan habere göre, MoneyGram bu ortaklık feshinden sonra ciddi bir gelir kaynağı bulmakta zorlanıyor. MoneyGram CFO’su Larry Angelilli, iki şirketin şu an için bazı alternatifler üretmeye çalıştığını belirtse de tam detay vermedi.

Ödeme Devi, Büyük Bir Ortaklığı Noktaladı

MoneyGram’in hisseleri ise sadece bu hafta içerisinde %40’a yakın düşüş yaşadı. Bu durum hem borsanın genel düşüşü ile ilgili hem de Ripple haberi ile bağlantılı olarak yorumlanıyor. Dallas merkezli şirketin bu hamlesi Ripple’ı da şaşırttı. Ripple tarafından yapılan açıklamada ise MoneyGram ortaklığının sorunsuz bir şekilde sürebileceği belirtildi.

moneygram

Angelilli konu hakkında yaptığı açıklamada ortaklığın yeniden başlamasında sorun olmayacağını belirtse de uzun süre bunun askıda kalacağını düşündüğünü ekledi. MoneyGram’in kesin bir şekilde sahalara geri dönmesi için ise Ripple’ın davasında önemli bir değişim yaşanması gerekiyor.

MoneyGram kısa süre içerisinde Ripple’dan 38 milyon dolarlık XRP ödemesi almış ve bunun pazarlama ile piyasa yapma ücreti olduğu açıklanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
  • Burak tavsanci
    5 ay önce

    Eth ve xrp gercekten ciddi cikislar yapicaklar 2021 yazinda.
    Bilgiler icin tesekkurler 🙂

    8