X

XRP, Coinbase’in de Başını Yaktı: Yeni Dava Açılıyor!

Coinbase'e dava açıldı!
08:00
31 Aralık 2020

Toplam ticari hacme göre ABD’nin ve dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında başa oynayan Coinbase, dava şoku ile karşı karşıya kaldı. Ripple Labs’a açılan menkul kıymet davasının bir ucunun Coinbase’e dokunması piyasalarda şaşkınlık yaratırken, bunun önemsiz bir dava olabileceği belirtiliyor.

Coinbase’e Dava Açıldı

SEC veya buna benzer bir regülatör yerine davanın bir kişi tarafından açıldığı görülmekte. Thomas C. Sandoval isimli kişi, Coinbase kripto para borsasının XRP’nin menkul kıymet olduğunu bilerek bunları sattığını ve yasa dışı şekilde komisyon geliri elde ettiğini belirtiyor. Coinbase uzun süre XRP listelemeyip 3 yılın sonunda bunu gerçekleştirmiş ve gerçekten ciddi bir XRP ticari hacmine ulaşmıştı.

Sandoval, Coinbase’in attığı bu hamleler ile rekabet kanununu ihlal ettiğini ve haksız rekabet suçu işlediğini belirtti. Sandoval aldığı XRP’ler üzerinden cebinden çıkan bütün komisyonların iadesini, Coinbase’in ise yargılanmasını talep ediyor. Sandoval’ın şikayetinde şu ifadeler göze çarpıyor:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“Coinbase, başarısı veya başarısızlığı direkt olarak Ripple Labs (Ripple Co.) şirketine bağlı olan Ripple (alım satım sinyali olarak XRP) şeklinde bilinen tokeni sattı. XRP yatırımcıları, Ripple Co şirketi ve bunun yöneticilerinin çabaları doğrultusunda kazanç beklentisine girdi ve yatırımlarından para elde etmek için XRP aldı. Coinbase ise bunun menkul kıymet olduğunu bilerek satış yaptı ve haksız rekabet oluşturdu.”

XRP Satışları, Coinbase’e Zarar Verdi

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Coinbase’e XRP satışları yüzünden dava açılması gündemi bir anda değiştirebilecek etkiye sahip. Eğer bu dava SEC veya benzeri bir regülatörden gelirse, kripto para piyasası genel bir düşüş yaşayabilir.

XRP Price Plunges After Coinbase, Crypto.com Announce Trading Suspension |  Cryptoglobe

Daha önce önde gelen kripto para borsaların hacklenmesi haberleri ile piyasa sert bir düşüş yaşamıştı. Coinbase’in veya başka büyük borsaların XRP davası yüzünden dava edilmesi ve sürecin sıkıntılı bir şekilde ilerlemesi, boğa koşusunu yarıda kesebilir.

Boğa Koşusu Davalar İle Bitebilir

Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 29.000 doları zorluyor ve bu koşuyu durdurabilecek tek olumsuz gelişmenin borsalara veya önde gelen kripto paralara açılabilecek davalar olduğu biliniyor. Şu an için ise Coinbase’e sadece bireysel dava açıldığı görülmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar