X


XRP Adım Adım Zafere Mi Gidiyor: Mahkeme İkinci Kez Ripple Lehine Karar Verdi!

SEC-Ripple davasında Yargıç Sarah Netburn, yöneticilerin finansal bilgilerinin paylaşılmasının gerekli olmadığına karar verdi.
14:15
10 Nisan 2021

Ortaya çıkan son bilgilere göre Yargıç Sarah Netburn, Brad Garlinghouse ve Christopher Larsen’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) talebi üzerine kişisel mali kayıtlarının ifşa edilmesinin XRP davasıyla ilgisi olmadığına inanıyor. Bu mahkeme kararı, blockchain araştırmacısı ve XRP topluluğu üyesi Leonidas Hadjiloizou tarafından Twitter’da paylaşıldı.

Belgenin Detayları

Paylaşılan mahkeme kararına göre, SEC’in talep ettiği ve davalıların kişisel finansal bilgilerini içeren belgelerin ifşa edilmesinin dava ile ilgili bir bağlantısı bulunmuyor. Yapılan açıklamalarda, Garlinghouse ya da Larsen’ın kişisel hesaplarının, XRP’nin halka açık piyasalarda satışa sunulması ya da potansiyel yatırımcıların XRP’yi satın almaya teşvik edilmesi ile bir ilgisi olmadığı ifade ediliyor. Mahkeme kararına göre bu bilgilerin ifşa edilmesi sadece kişisel finansal harcamaların ortaya dökülmesine sebep olur.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Mahkeme kararında konuyla ilgili olarak, “SEC, bireysel davalıların sağlamayı kabul ettiği kayıtların eksiksiz olduğunu doğrulamak için kişisel mali kayıtların araştırılmasını istiyor. Mahkeme ise böyle bir doğrulamanın gerekli veya uygun olduğuna dair hiçbir kanıt bulmuyor.” sözleri kullanıldı.

Ripple ve SEC Arasındaki Dava Süreci

ABD SEC, 2020 Aralık’ta hem şirket olarak Ripple’a hem de şirketin iki üst düzey yöneticisi CEO Garlinghouse ve kurucu Larsen’a XRP’yi 2012 yılından bu yana kayıt dışı bir menkul kıymet olarak satmak iddiası ile dava açtı.

Dava süreci Aralık 2020’den bu yana devam ediyor ve bu süreçte belki de en büyük kaygıyı XRP yatırımcıları yaşadı. Çünkü açılan dava sebebiyle XRP fiyatında ciddi düşüşler yaşandı. ancak son kararlar ile birlikte XRP fiyatının toparlandığı ve yatırımcılarının derin bir nefes aldığı ifade edilebilir.

Ripple, mahkemenin bu kararı ile SEC’e karşı ikinci bir zafer kazanmış oldu. İlk olarak 6 Nisan’da görülen duruşmada mahkeme, SEC’in neden Bitcoin ve Ethereum’u menkul kıymet olarak değerlendirmediğini açıklayacak belgeleri sunmasını istedi. Bu talep Ripple tarafından sunulmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar