reklamı kapat

Warren Buffett Sirkülasyondaki Bütün Bitcoin’leri Satın Alabilir Mi?

Warren Buffett'in sirkülasyondaki bütün BTC'leri alması mümkün gözükmüyor.
17:00
3 Mayıs 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz 10 yıllık süre içerisinde inanılmaz bir büyüme elde etti. Buna rağmen geleneksel varlık sınıflarına göre hala oldukça genç bir yapıda olan BTC, kıyaslama yapmak gerekirse altının toplam piyasa değerinin yaklaşık olarak 42 kat gerisinde. Bu da BTC’nin rekor üzerine rekor kırmasına rağmen hala aslında oldukça sığ bir piyasa değerine sahip olduğunu gösteriyor.

Warren Buffett ve Bitcoin Çıkmazı

Bu perspektiften bakıldığında, dünyanın zengin adamlarından birisi olan ve sıkı bir BTC eleştirmeni olarak tanınan Warren Buffett, neredeyse sirkülasyondaki bütün BTC’leri satın alabilecek varlığa sahip gibi gözüküyor. Buffett’in yaklaşık olarak 140 milyar dolarlık bir serveti bulunuyor ve BTC bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 167 milyar dolarlık toplam piyasa değerine sahip.

Buffett, kağıt üzerinde sirkülasyondaki bütün BTC’leri alabilecek servete sahip olsa da arz-talep yüzünden bu durum biraz değişebilir. Bitcoin’e olan talep ne kadar artarsa aslında fiyatın da sınırlı arz yüzünden o kadar yükseleceği söylenebilir. Eğer Buffett gibi bir balina bütün BTC’leri almak için birçok borsaya emir girmeye başlarsa, BTC/USD işlem çiftinin fiyatı da ciddi anlamda artacaktır.

Bu da, değerinin artacağı tahmin edilen BTC’yi satmak isteyenlerin sayısında ciddi bir azalma yaratır.

Binance CEO’su Changpeng Zhao da konu hakkında açıklama  yaparak Buffett’in mevcut durumdan ötürü sadece küçük bir miktarda BTC alabileceğini ve bunun yüksek fiyatlardan olacağını vurguladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.