X


Vitalik’in Bağışladığı Shiba(SHIB) Tokenler Yılan Hikayesine Dönüştü

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin'in Hindistan'daki bir Covid-19 yardım fonuna bağışladığı 1 milyar dolarlık kripto para biriminin sadece 20 milyon doları şu ana kadar nakde çevrildi ve yardım alıcılarına dağıtıldı
14:41
28 Temmuz 2021

Vitalik Buterin‘in Hindistan’daki Covid Crypto Relief Fund’a Shiba Inu tokeni olarak 1 milyar dolarlık bağış gerçekleştirmesi, fonun yaratıcısı için işin içinden çıkılamaz bir sürece dönüştü.

Bağış Sonrası Fiyatlar Çakıldı

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin’in Hindistan’daki bir Covid-19 yardım fonuna bağışladığı 1 milyar dolarlık kripto para biriminin sadece 20 milyon doları şu ana kadar nakde çevrildi ve yardım alıcılarına dağıtıldı. Sürecin neden kripto kullanıcılarının umduğu kadar sorunsuz olmadığını anlamak, fonun kurucusu Sandeep Nailwal ile yakın zamanda yapılan bir röportajın odak noktası oldu.

Bu mayıs ayında Buterin’in memcoin pozisyonlarının birçoğunu tasfiye etme ve gelirleri çeşitli hayır kurumlarına bağışlama kararının hem paniğe hem de hayranlığa yol açtığını hatırlatmak isteriz.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

İlk olarak, Buterin’in satışlarının kaçınılmaz olarak tetiklediği fiyat çöküşlerinin ortasında, karlarını kurtarabilmek için acele eden kullanıcılar arasında panik hat safhaya ulaştı. Özellikle daha önce popüler olan Shiba Inu (SHIB) ve Dogelon Mars (ELON) tokenlerinde, %40’ın üzerinde fiyat düşüşü gerçekleşti.

Kullanıcılar arasında bile, bu yoğun şekilde abartılmış kripto paraları etkileyen fiyat düşüşlerinin, Ethereum ağındaki artan işlem maliyetlerinde bir miktar rahatlama sağlayacağı konusunda bir beklenti vardı. Dahası, Buterin’in gelirleri Gitcoin, Give Well ve India Covid Crypto Relief Fund gibi çeşitli hayır kurumlarına bağışladığı ortaya çıktığında, topluluktaki birçok kişi, özellikle Hindistan benzeri görülmemiş ve ölümcül bir Covid dalgasının sancıları içindeyken, yapılan davranışı memnuniyetle karşıladı.

Bununla birlikte, birkaç ay sonra, Hindistan Covid Yardım Fonu’nun kurucusu Buterin’in cömert katkısını nakde çevirmenin bazı zorluklarını paylaştı. Şimdiye kadar sadece 20 milyon dolar çevrilebildiğini ve yakın gelecekte 20 milyon dolar daha çevrilebilmesi planlandığı duyuruldu.

Yasalar İşlemleri Geciktiriyor

Polygon’un (eski adıyla Matic) kurucularından olan ve aynı zamanda yardım kuruluşu fonunun da kurucusu Sandeep Nailwal gazetecilere verdiği demeçte, bazı gecikmelerin, fonların taban kuruluşlarına şeffaf bir şekilde en acil ihtiyaç duyulan yerlere ulaşmasını sağlama konusundaki dikkatli ve arzusundan kaynaklandığını söyledi. Bu amaçla, devam ederken süreci denetlemeye yardımcı olması için saygın bir denetçi tutmayı planlıyor.

Ayrıca, Buterin’in tasfiyelerinin tetiklediği fiyat düşüşleri nedeniyle, satış anında 50 trilyon Shiba Inu tokeninin temsil ettiği ilk 1 milyar dolarlık değer kısa süre sonra yaklaşık %50 azaldı. Nailwal, nihai toplam değerinin 400 milyon dolar civarında olacağını tahmin ediyor.

Tokenlerin dolara ve ardından rupiye dönüştürüldüğü için Hindistan’ın Yabancı Katkı Düzenleme Yasası’na uyma şartı da bulunduğundan, bir bürokrasi engeliyle karşı karşıya olduğu bildirildi. Kripto fonlarının ülke çapındaki gıda dağıtımcılarına ve Hindistan’ın kırsal kesimlerinde Covid-19 hastaları için mini yoğun bakım servisleri kurmaya çalışan bir kuruluşa dağıtıldığı bildiriliyor.

Naiwal, bu zor sürece devam ederken, halihazırda 400.000’den fazla resmi ölüm bildiren ülkede üçüncü bir enfeksiyon dalgası olasılığı hakkındaki korkularını da dile getirdi. Ancak son raporlar, gerçek rakamın 4 milyon kadar yüksek olabileceğini öne sürüyor.

Memecoin’lerden önce Buterin, Naiwal’ın fonuna sırasıyla 220.000 dolar ve 400.000 dolar değerinde 100 ETH ve 100 MKR göndermişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar