Reklam

Vitalik Buterin 6 Şaka Coinin Fiyatını Düşürdü! Ethereum (ETH) Kurucusu Ne Yaptı?

Buterin yüzünden %70'e varan kayıplar yaşandı!
21:21
20 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Şaka coinler bugün ciddi bir kayıp yaşadı. Dogecoin ve Shiba Inu en popülerleri olsa da ekosistemde 130’a yakın şaka coini bulunuyor. Bunların ortak özelliği ise reklam amaçlı Vitalik Buterin’in cüzdanlarına gönderdikleri tokenlardır. Birçok proje arzının en az yarsını Vitalik Buterin’e göndererek yakım yaptığını topluluğuna duyuruyor. Bu yöntemi Shiba Inu (SHIB)’da kullanmıştı.

Vitalik Buterin’e Gönderilen Tokenlar

Buterin’e her geçen gün daha fazla şaka coini gönderiliyor. Artık bu durum bir ritüel haline geldi ve neredeyse her şaka coin projesi bunu yapıyor. Popüler Shiba Inu (SHIB)’de aynı şekilde toplam arzının yarısını Buterin’e göndermiş ve bu tokenlar Hindistan’a pandemi yardımı olarak transfer edilmişti. Proje ekipleri ise Buterin’e gönderilen varlıkları yakılmış olarak kabul ediyor.

Reklam için yapılan bu hareket çoğu zaman başarı da getiriyor. İsmini duyuramayan projeler Buterin sayesinde dikkatlerini üzerine çekebiliyor. Örneğin Shiba Inu (SHIB) fiyatı katlanmaya başladığında internette sürekli olarak Vitalik’in kazançları konuşulur olmuştu. Elbette bu durum en çok Shiba Inu (SHIB) fiyatlarına yansıdı.

6 Şaka Coinin Fiyatı Çakıldı!

Vitalik Buterin’in cüzdanına gelen 6 şaka coin bugün Uniswap DEX üzerinden satıldı. Aidi Inu (AIDI), Small Doge (SDOG), Jejudoge (JEJUDOGE), Baby Shiba (BHIBA), Kishu Inu (KISHU), ve HuskyToken (HuskyToken) varlıklarının tamamını satan Buterin 4,3 milyon dolar kazanç elde etmeyi umuyordu. Ancak likidite eksikliği sebebiyle sadece 1,8 milyon dolara bozabildi. Yani tokenların büyük kısmı %50 ucuza satılmış oldu.

Buterin buradan elde ettiği kazancın önemli kısmını Proof of Humanity‘nin UBI girişiminden token alıp yakmak için kullandı. Destek amaçlı yapılan bu hareket 6 şaka coin tarafından fonlanmış oldu. Satışlardan en büyük zararı Baby Shiba (BHIBA) gördü ve fiyatı %70’in üzerinde düştü.

Dogecoin’in bu yılın başlarındaki başarısının ardından, onunla rekabet etmeyi umarak birçok taklitçi ortaya çıktı. Bugün bunların sayısı 130 ile ifade ediliyor henüz adını duyuramamış yüzlercesi de sırada bekliyor. Bu taklitçilerin Vitalik Buterin’in cüzdanına gönderdikleri varlıklar belli aralıklarla satılıyor. Son olarak Mayıs ayında Shiba Inu (SHIB), Akita Inu (AKITA) ve Dogelon Mars (ELON) varlıklarını satan Buterin Hindistan Covid Yardım Fonu’na yaklaşık 1 milyar dolarlık Shiba Inu (SHIB) bağışlamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar