X


VISA Dijital Para Ticareti için Önemli Bir Adım Daha Attı

09:32
12 Şubat 2016

Dünyanın en çok kullanılan kredi kart şirketi VISA, geçen yıl blockchain teknolojisini ABD ve Singapur’daki araştırma laboratuvarlarında yakından araştırmış ve San Francisco merkezli bir startup’a 30 milyon USD’lik yatırım yapmıştı. Bu yıl ise VISA’nın blockchain teknolojisine yatırım için bir adım daha attığı gözleniyor.

VISA geliştiricileri mikro ödemeler için bir Microtransactions (MTX) yazılımı geliştirildiğini duyuruldu. Bilindiği gibi tipik bir mikro işlem tabanlı gelir modelinde öncelikle tüketiciler ücretsiz bir uygulama kullanırlar. Bu uygulama sayesinde, kullanıcılar oyun oynadığında, forumlarda yorum yaptığında ya da sosyal ağlarda bir ürünün reklamını paylaştığında gelir elde edebilirler. Bazen de kullanılan bu uygulama, kullanıcılardan ileri sürüme geçilmesi için bir ödeme yapmasını ister. Bu şekilde gerçekleşen ödemelerde oluşan para alışverişlerinin çoğunluğunu da genellikle küçük ödemeler oluşturmaktadır. İşte bu noktada MTX geliştiricileri mobil uygulama ile promosyon ödülleri ya da elektronik para ve kuponlarını kullanarak gelir elde etme imkanı sunuyor. Bu şekilde promosyon ödülleri kullanarak kullanıcıların ürünler üzerindeki dikkatinin ve ilgisinin artırılması sağlanabilecek.

Geliştiriciler uygulamanın kullanıcılara elektronik para ile ödeme imkanı vererek ek bir gelir kaynağı olacağını belirtiyorlar. Şu anda elektronik para ile tam olarak ne kastedildiği açıkça belirtilmiyor. Ancak, ödemelerdeki düşük maliyeti, dünyanın her yerine çok hızlı bir şekilde para transferinin sağlanması özelliklerinden dolayı Bitcoin gibi kripto paraların bu uygulama için doğru bir adım olacağı öngörülüyor. Bunun gibi benzeri uygulamalar ile ileri ki dönemlerde kullanıcıların internette geçirilen zaman başına küçük de olsa gelir elde etme imkanları genişleyebilecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar