X

Veriler Ortaya Koydu: Petrol, Bitcoin’den Daha Volatil

Bitcoin'in volatilitesinde önemli bir düşüş görüldü.
22:00
24 Nisan 2020

ABD Petrol vadeli işlem sözleşmelerinin geçtiğimiz hafta dibin de dibini görerek eksi değere geçmesinden sonra insanlar aslında kripto paraların ve özellikle Bitcoin‘in (BTC) sanıldığı kadar dalgalı bir fiyata sahip olmadığını gördü. West Texas Intermediate (WTX) vadelilerinin -40 dolar inmesi aslında ABD tarihinde görülmemiş bir olaydı.

Bu olayın gerçekleşmesinden bir gün sonra, Haziran vadelilerinin devreye girmesi ile birlikte ise petrolün varil fiyatının 11,57 dolar olduğu görüldü. Bu da BTC’nin 12 Mart tarihinde yaşadığı sert düşüşten bile daha yüksek seviyede bir fiyat dalgalanması yaşandığını ortaya koyuyor.

Bitcoin Artık Petrolden Daha Az Volatil

CryptoCompare‘in aktardığı verilere göre de aslın da Bitcoin sadece geçtiğimiz hafta için değil, genel olarak 2 aydır petrole kıyasla çok ama çok daha az volatilite sergilemekte. Petrol, altın Bitcoin ve S&P 500’ün 14 günlük volatilitesini ele alan CryptoCompare’in verilerine göre en volatil olan varlık petrol olarak gözükürken bunu Bitcoin takip ediyor. Bitcoin’in altında S&P 500, onun da altında ise en az volatil olan altın yer almakta.

Bir zamanların en güvenilen varlıklarından ve yatırım alanlarından birisi olan petrolün artık en volatil varlık haline gelmesi ise lider kripto para birimi Bitcoin için oldukça olumlu bir gelişme.

BTC, eğer bu güveni inşa etmeye devam eder ve kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeyi sürdürürse, yakında BTC’nin S&P 500’ün volatilitesinin bile gerisinde kalacağını söylemek mümkün olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar