X


Venezuela, Türkiye’ye Ödemeleri Bitcoin İle Mi Yapıyor?

Ortaya çıkan son bilgiler yaptırımlardan kaçınmak için Venezuela’nın uluslararası ödemeleri BTC ile yaptığını gösteriyor. 
10:43
10 Aralık 2020

RunRun.es tarafından yayınlanan bir araştırma raporuna göre Venezuela, Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan mali yaptırımların üstesinden gelmek amacıyla ithalat alanında ödeme yapmak üzere Bitcoin (BTC) kullanımını artırmayı planlıyor.

Venezuela, Türkiye’ye Ödemeleri BTC İle Mi Yapıyor?

Venezuelalı araştırmacı gazeteci Nelson Bocaranda tarafından kurulan RunRun.es’te yapılan açıklamalarda, Venezuela’nın merkez bankasından İran ve Türkiye gibi müttefik ülkelerdeki şirketlere yapılan ödemelerin Bitcoin kullanılarak yapıldığını iddia eden anonim kaynaklara atıfta bulunuluyor.

İthalat ürünlerinin ne olduğu ile ilgili bir bilgi bulunmasa da Türkiye ve İran’ı şu anda ülkeye altın karşılığında yiyecek ve yakıt sağladığı biliniyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Venezuela’nın Petro’su

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro‘nun hükümeti, 2018’de ülkenin yerel kripto para birimini piyasaya sürdü. Petrol destekli bir kripto para birimi olan Petro, hem yurtiçinde hem uluslararası ödemelerde kullanılacak bir para birimi olarak tanıtılmıştı. Ancak Petro’nun benimsenmesi hem ülke çağında hem de uluslararası alanda çok düşük kaldı ve bu sebeple Venezuela, Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere diğer dijital varlıklara yönelmek zorunda kaldı.

Bunlara ek olarak Maduro Eylül ayında yaptığı açıklamalarda, Amerika’nın yaptırımlarını aşmak amacıyla Bitcoin ve diğer kripto varlıklarının kullanımına başlanacağını ve yönetiminin yakında dünyadaki, kamusal, devlet veya özel tüm kripto para birimlerini iç ve dış ticaret için kullanacağını açıkladı.

Öte yandan Venezuela Ulusal Meclisi, 8 Ekim’de, herhangi bir kripto varlığının parasal bir araç olarak piyasaya sürülmesine veya kullanılmasına izin vermek de dahil olmak üzere, ülkeye uygulanan yaptırımları aşmak için daha fazla yürütme yetkisi vererek Abluka Karşıtı Yasayı kabul etti.

Ayrıca Venezuela hükümeti, ülkenin kripto para birimlerine olan bağımlılığını artırdığı için Kasım ayında bir Bitcoin madencilik deposu olan “Dijital Varlıklar Üretim Merkezi”ni kurdu.

Türkiye ve Kripto Paralar

Özellikle son yıllarda Türkiye’de de kripto para birimlerine olan ilginin arttığını görüyoruz. Bu ilgi iki kolda şekilleniyor: Bir kesim hızlı bir şekilde kar elde etmek için BTC ve diğer kripto para birimlerine yönelirken bir kesim de yükselen enflasyondan korunmak için varlıklarını kripto para birimlerine yatırıyor.

Kripto para birimlerindeki ilerlemenin hızı göz önüne alındığında tüm dünya ile birlikte gelecekte Bitcoin ve diğer dijital varlıkların kullanımının ülkemizde de artacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar