Uzun Lafın Kısası..! 2 Analitik Şirketi ve 1 Uzman Bitcoin’de Müjdeyi Verdi: Hayırlı Olsun!

Bitcoin (BTC) yeniden 17.000 dolar seviyesine ulaşmaya çalışırken, önde gelen analitik şirketleri ve uzmanlar iyimser bir tablo çiziyor. 
20:15
2 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) yeniden 17.000 dolar seviyesine ulaşmaya çalışırken, önde gelen analitik şirketleri ve uzmanlar iyimser bir tablo çiziyor.

CryptoQuant Raporu: Tarihte 4 Kez Yaşandı!

Küresel ekonomide belirsizlik devam ederken, Bitcoin yatay yönde hareket ediyor. Ancak bazı analistler Bitcoin’de en kötü senaryonun yaşandığını ve toparlanma sürecinin ufukta olduğunu iddia ediyor.   Önde gelen analitik şirketlerinden CryptoQuant analisti JA Maartun BTC’nin değerinin altında olduğuna inanıyor. Maartun, analizinde Bitcoin’in MVRV (Piyasa Değerinden Gerçekleşen Değere) metriğine dikkat çekti. MVRV, bir kripto paranın piyasa değeri ile gerçekleşen değer arasındaki oranı belirten bir göstergedir. Uzmanlar, bu sayede bir coin’in “gerçeğe uygun değerine ne kadar yakın/uzak olduğunu belirlemeye çalışır.

Analiste göre, bu grafikten elde edilen veriler, Bitcoin‘in MVRV Oranının 2 yıl içinde ilk kez 1’in altına düştüğünü gösteriyor. Tarihsel olarak, 1’in altındaki bir MVRV oranı, olası bir piyasa tabanını ifade eder. Grafiğe göre, Bitcoin’in MVRV oranı geçmişte yalnızca dört kez 1’in altına düştü: Kasım 2011, Ocak 2015, Aralık 2018 ve Mart 2020’de. Maartun, yatırımcıların BTC’nin yıl sonuna kadar nasıl performans göstereceğine dair görüşlerini almak için bir de anket düzenledi. An itibariyle 405 katılımcıdan %65’i BTC’nin fiyatının 2023’te yükseleceğine inanıyor.

Delphi Digital: Dip Görüldü!

Önde gelen araştırma şirketlerinden Delphi Digital, BTC’nin 200 haftalık Hareketli Ortalamasına (MA) dikkat çekti. Delphi Digital tarafından açıklanan bir grafik, BTC fiyatının tarihte ilk kez 200 haftalık MA’nın altına düştüğünü gösteriyor. 200 haftalık MA, tarihsel olarak BTC için dip seviye bulma konusunda bir destek görevi gördü. BTC’nin 2022’deki  performansını değerlendiren ünlü yatırımcı Jason Williams ise BTC’nin başlangıcından bu yana hiçbir zaman ardışık yıllık kayıp mumları basmadığına dikkat çekti. İddiasını bu metriğe dayandıran Williams, Bitcoin için olumlu bir 2023 öngörüyor.

2022 kripto para endüstrisi için sancılı bir yolculuk oldu. Kripto para piyasasının değeri, 2.2 trilyon dolardan 800 milyar doların altına düştü. Bitcoin sene başından beri %65 oranında değer kaybederken,  Ethereum (ETH) ise % 69 düştü. Yüksek enflasyon, altının Bitcoin‘den büyük ölçüde daha iyi performans göstermesine neden oldu. Yıldan yıla getiri açısından, 2022, Bitcoin’in lansmanından bu yana en kötü ikinci yılı oldu. Sektördeki türbülans ve domino etkisi ise devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar