Uzmanlardan Kritik Bitcoin Raporu: Kısa Vadede Bu Seviyeler Mümkün!

Bitcoin (BTC) yeniden 20.000 doların altına düşerken. gücel veriler BTC'nin kısa vadede bu seviyeleri görebileceğine işaret ediyor.
14:00
3 Ekim 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) yeniden 20.000 doların altına düşerken. gücel veriler BTC’nin kısa vadede bu seviyeleri görebileceğine işaret ediyor.

‘Tradfi’ Hacmi: Bitcoin, İvme Kazanacak!

Bitcoin, büyük satış baskısı altında işlem görüyor. Bununla birlikte, kripto para piyasası ile geleneksel piyasalar arasındaki artan korelasyon nedeniyle BTC fiyatındaki istikrarsızlık devam ediyor. Bitcoin fiyatı, çeşitli nedenlerden ötürü son 30 gün içinde yaklaşık %4 değer kaybetti. Son düşüşe rağmen BTC, hisse senetlerinden daha iyi performans göstermeyi başardı. Bloomberg, Bitcoin fiyatının Eylül ayında dolara kıyasla %0,8 arttığını bildirdi. Bloomberg ayruca BTC’nin altından daha yi performans gösterdiğini ekledi. Dolar endeksi (DXY), aynı dönemde Bitcoin’den daha iyi performans gösteren tek endeks oldu. Raporlara göre, önemli bir metrik olan geleneksel finans (TradFi) hacmi, dip seviyesine ulaştı. Bu önemli veri, kripto para piyasasının kısa vadeli bir toparlanma görebileceğini ortaya koyuyor. Veriler, Bitcoin fiyat hareketleri ile ABD hisse senedi piyasası arasındaki  ilişkiye ışık tutuyor.

Bitcoin fiyatı ile ABD borsa hacmi arasındaki korelasyon, kısa vadede BTC fiyatına dair somut ipuçları veriyor. Hacim osilatörü, 25 Eylül’de yeni bir düşük seviyeye ulaşmıştı. Kaydedilen bu veriler, 2020’nin Şubat ve Mart aylarındaki düşük değerlerle eşleşiyor. Uzmanlar, bunun Bitcoin için bir rahatlama rallisine işaret eden önemli bir gösterge olduğunu öne sürüyor. Bitcoin fiyatı ileride 21.500 ia 24.500 seviyesine çıkabilir. Bitcoin an itibariye 19.170 dolardan işlem görüyor. Bitcoin fiyatı son 24 saat  düşüş kaydetti. Bununla birlikte, 24 saatlik işlem hacmi %40 artarak 24,7 milyar dolara ulaştı. Kripto para piasasının değeri, son bir günde yaklaşık %1,5 düştü ve  an itibariyle 927,8 milyar dolar civarında bulunuyor. Son 24 saat içinde, piyasadan 92,1 milyon dolar tasfiye edildi. Bitcoin aynı dönemde 17 milyon dolarlık bir tasfiye kaydetti.

Son Sözü Fed Söyleyecek!

Uzmanlara göre, Bitcoin’in  sene sonunda 40.000 dolara ulaşması için öncelikle Federal Rezerv’in yakın vadede mevcut para politikasını sona erdireceğinin sinyalini vermesi gerekiyor. Ancak son zamanlarda Fed, faiz oranlarını artırmaya devam edeceği konusunda ısrar etti.

Fed, enflasyon düşmeye başladığında bile faiz oranlarını daha yüksek tutacağının sinyallerini verdi. Bu nedenle, Fed şahin duruşunu değiştirmedikçe BTC’nin muhtemelen 40.000 dolara ulaşması mümkün olmayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar