X


Uzman Yorumu: Bitcoin ETF’inin Onaylanma Şansı Yüzde Kaç?

Geçtiğimiz hafta SEC'in bir erteleme kararı daha almasının ardından uzmanlar yine mikrofonların başına üşüştü.
17:00
11 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Geçtiğimiz hafta SEC, VanEck ve SolidX’in emtia destekli Bitcoin ETF başvurusuna dair kararını bir kere daha erteledi. Hukuk uzmanı Jake Chervinsky’e göre söz konusu başvurunun onaylanma ihtimali %10.

SEC’in karar tarihini Şubat 2019’a erteleyeceğini doğru tahmin eden Chervinsky “tweet flood’u” yaptı. Tweet’ler şu şekilde:

ETF’i en son tartıştığımız 20 Eylül’de SEC red kararı için dikkate aldığı şeyleri belirtmişti. SEC’in bu adımı atmasının amacı, ETF’i reddetme kararı alması halinde bunun ardındaki sebepleri açıklamak. Ki sponsorlar ve kamu bunların hepsine cevap verebilsin.

SEC birçok konuda kaygılıydı – uzun ve detaylı 18 soru soracak kadar. Bunların en önemlisi piyasa manipülasyonu hakkındaydı. SEC CBOE BZX’in [ETF’i teklif eden borsa] büyük boyutlu bir düzenlenmiş piyasayla denetim paylaşım anlaşması olup olmadığını öğrenmek istedi.

Chervinsky’e göre bu en önemli sorun, zira Temmuz 2018’de Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusunun komisyonerler tarafından reddedilmesinin temel sebebi buydu.

“Kripto Anne” lakaplı SEC komisyoneri Hester Peirce red kararından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirmiş ve kripto para piyasalarının olgunlaşmasının geciktirildiğinin altını çizmişti. Chervinsky’e geri dönecek olursak:

SEC’in sorunu, kripto para borsaları üzerinde yargılama yetkisine sahip olmaması. Yani borsaları bilgi ifşasına veya manipülasyonu önleyecek bilgiler vermeye zorlayamaz. Borsaların dolandırıcılık yapıp yapmadığını da söyleyemez.

Şayet son karar tarihi bugün olsaydı, SEC’in ETF’e onay verme ihtimaline %10 derdim.

VanEck/SolidX Bitcoin ETF’i için SEC’in son karar verme tarihi 27 Şubat 2019 olarak belirlendi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar