Üst Düzey Yönetici Tarih ve Rakam Verdi: Bitcoin (BTC) Toplayın!

Efsanevi yatırımcı Warren Buffett, "Başkaları açgözlüyken siz korkun, başkaları korkarken siz açgözlü olun" sözüyle yatırımcıların nasıl hareket etmesi gerektiğini en iyi şekilde özetlerken, mevcut piyasa şartlarında Bitcoin (BTC) yatırımcıların açgözlü olmasının vakti gelmiş olabilir.
14:30
28 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Efsanevi yatırımcı Warren Buffett, “Başkaları açgözlüyken siz korkun, başkaları korkarken siz açgözlü olun” sözüyle yatırımcıların nasıl hareket etmesi gerektiğini en iyi şekilde özetlerken, mevcut piyasa şartlarında Bitcoin (BTC) yatırımcıların açgözlü olmasının vakti gelmiş olabilir.

Yarılanma Rallisi

Kripto para finans hizmetleri şirketi Matrixport’ın araştırma ve strateji başkanı Markus Thielen’ın tahminine göre, en büyük kripto para Bitcoin, bir sonraki blok ödülü yarılanmasının (halving) gerçekleşeceği Mart 2024’e kadar 63 bin doların üzerine çıkacak. Thielen’ın son derece olumlu görünen BTC tahmini, Temmuz 2016 ve Nisan 2020’de gerçekleşen yarılanmalardan 15 ay önceki fiyat hareketlerini tekrarlama ihtimaline dayanıyor. Gerçekten de her iki yarılanmadan 15 ay önce Bitcoin’in yükselişe geçtiği, yarılanma ayından iki yıl önce işlem gördüğü fiyatın yüzde 39 üzerinde işlem gördüğü görülüyor.

Dolayısıyla, eğer tarih bir yol göstericiyse Thielen’ın işaret ettiği gibi Bitcoin’in önümüzdeki aydan itibaren yönünü yukarı çevirmesi, Mart 2022’de işlem gördüğü 45 bin 538 doların yüzde 39 yukarısına çıkarak Mart 2024’e kadar 63 bin 160 dolara yükselmesi gerekiyor. Thielen, yaptığı değerlendirmede, “Fiyatlar, bir sonraki yarılanmadan 15 ay önce (mevcut döngüde Kasım 2022) yükselmeye başlama ve 24 ay önce işlem gördükleri yerden yüzde 39 daha yukarıda bitirme eğilimindeler. Bu da Bitcoin’in Mart 2024’e kadar 63 bin 160 dolara [Mart 2022’de 45 bin 538 dolar * (1+yüzde 39) = 63 bin 160 dolar] civarında işlem göreceği anlamına geliyor.” notunu düştü.

Büyük Bitcoin Öngörüsünün Geçerliliği

Geçmiş fiyat performansının gelecekteki fiyat performansını yansıtmasının herhangi bir garantisi bulunmuyor. Bununla birlikte, tarih tekerrür etme eğilimindedir ve makro görünüm önümüzdeki aylarda olumlu yönde iyileşebilir. Fed yetkilileri bundan kısa bir süre önce Aralık ayından itibaren parasal sıkılaştırmanın daha yavaş bir hızda gerçekleşeceğini ima etti. Ayrıca, Thielen’e göre Çin’in kripto para konusundaki tutumunu yumuşattığına dair birtakım işaretler var.

Thielen, “Hong Kong’un her on yılda sadece iki kez düzenlenen Çin Parti Kongresi‘nin hemen ardından bir kripto para merkezi haline getirilmesi için büreysel kripto para ticaretini potansiyel olarak yasallaştırmasının zamanlaması, Çin’in kripto paraya karşı duruşunu değiştirdiğine işaret ediyor. Rusya da ekonomik yaptırımlar ışığında tutumunu değiştirdi. Başkan Putin ve Çin, ABD doları sistemine bir alternatif arıyor. BRICS ülkelerine katılmak isteyen ve ekonomilerini Web3’e yükseltmekle yakından ilgilenen Suudi Arabistan ile birlikte, çok yıllı yeni bir kripto para boğa piyasası başlıyor olabilir.” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar