Umulmadık Şeyler Oluyor! Bitcoin ve Altcoin’lere Yeni SEC Darbesi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para piyasası ve geleneksel finans dünyasının bir araya gelmesinde süreci zorlaştıracak, hatta kullanılamaz hale getirici rolünü üstlenmek istiyor.
09:06
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para piyasası ve geleneksel finans dünyasının bir araya gelmesinde süreci zorlaştıracak, hatta kullanılamaz hale getirici rolünü üstlenmek istiyor. Konuya yakın kaynaklardan gelen bilgiler ABD’nin en üst düzey düzenleyici kurumunun hedge fonların, emeklilik fonlarının ve özel sermaye şirketlerinin kripto para emanetçileriyle çalışmasını engellemek istediği yönünde.

Kripto Para Emanetçilerinin Önüne Geçilmesi Gündemde

Konuya yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre ABD’li düzenleyici SEC’in kripto para şirketlerinin nitelikli emanetçi olmalarını zorlaştıracak bir kural değişikliğine gitmek istiyor. Şu anda nitelikli kripto para emanetçileri, müşterileri adına kripto para tutma ve saklama iznine sahip.

Hedge fonları ve bazı emeklilik fonlarının kripto paralarını tutması için için nitelikli saklama kuruluşlarının hizmetlerini kullanmak zorunda. SEC’in girişiminin kesinleşmesi halinde yapılacak bu kural değişikliği, kripto para ile ilgilenen kurumsal fonların fonlarını başka bir yere taşımak zorunda kalacağı anlamına geliyor. Ayrıca, saklama ilişkilerine yönelik sürpriz denetimler ve diğer kontrollerle de karşı karşıya kalabilirler.

Kaynaklar Bloomberg’e olası bir kural değişikliğinden bahsetmiş olsa da SEC‘in bu düzenlemelerde isteyebileceği belirli değişikliklerden söz edilmiyor. Eğer doğruysa, bu SEC’in kripto para piyasasının daha geniş finansal sistem için oluşturduğu riskleri azaltmak için yaptığı bir başka hamle olarak yorumlanabilir.

Bitcoin ve Altcoin’lere SEC Darbesi

Geçen yıl kripto para piyasasında yaşanan büyük ekosistem çöküşlerinin ve şirket iflaslarının ardından düzenleyiciler daha sert ve dikkatli hale geldi. Dahası, SEC’in kripto para şirketlerine karşı çok sert davranmaya başladığı görülüyor. Bunun son örneklerinden biri kripto para borsası Kraken’in kripto para stake hizmetinin geçen hafta kapatılması oldu.

SEC, 2020’den bu yana geçen iki yıl boyunca kimlerin kripto paraların nitelikli emanetçileri olabileceği konusunda kafa yoruyordu. Kripto para piyasasındaki bu son SEC baskısı, 2023 yılına sağlam bir başlangıç yaptıktan sonra satış baskısıyla karşı karşıya kalan Bitcoin ve altcoin‘lerle ile olumlu duyguları şimdiden azalttı.

Herhangi bir kural değişikliğini onaylamak için beş SEC üyesinin onayı aranırken, teklifin kamuoyu yorumuna sunulması gerekiyor. Geri bildirimleri dikkate aldıktan sonra SEC’in kural değişikliğini tekrar oylaması gerekecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar