X


Twitter Dolandırıcılarının Ele Geçirdiği Bitcoin’ler Harekete Geçti

Twitter saldırganlarının ele geçirdiği 13'e yakın Bitcoin harekete geçti.
17:21
18 Temmuz 2020

Twitter saldırganları 130 adet hesabı ele geçirip bunları kullanarak Bitcoin dolandırıcılığı yapsa da toplamda sadece 13 Bitcoin’e yakın bir miktar ele geçirebilmişti. Bu da saldırının aslında nispeten başarısız olduğunu ve onca çabaya rağmen çok düşük miktarda bir fonun ele geçirildiğini gösteriyor. Buna rağmen uzmanlar saldırganların 120.000 dolara denk gelen BTC’lerini nasıl aklayacağını veya aklamayı başarıp başaramayacağını tartışmakta.

Bitcoin’ler Wasabi’ye Gönderildi

Twitter saldırganları ise izlerini yok etmek ve bir an önce ellerindeki BTC’leri paraya çevirmek için harekete geçmiş gibi gözüküyor. Blockchain analiz şirketi Elliptic tarafından açıklanan verilere göre saldırganların eline geçen 13’e yakın BTC’nin %22’si şimdiden Wasabi isimli cüzdan uygulamasına gönderildi. Wasabi, CoinJoin isimli Bitcoin karıştırma hizmetini kullanıyor.

Bu da cüzdana gönderilen BTC’lerin izinin kaybedilmesini ve kötü yollarla BTC elde eden kişilerin bunları aklamasını sağlıyor. Twitter saldırganları şimdiden 3 Bitcoin’i aklamış gibi gözüküyor ve geri kalan fonların da bu şekilde aklanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

FBI bile Twitter saldırganlarının peşine düştüğünü açıklamıştı. Şu an için saldırganlara giden tek yol ise Twitter üzerinden elde ettikleri Bitcoin’ler ve bunların bıraktıkları iz olarak biliniyor. Eğer hackerlar bu izi kapatıp ellerindeki BTC’lerin hepsini Wasabi gibi cüzdanlara aktarırlarsa, FBI ile diğer kolluk kuvvetlerinin işi daha da zorlaşabilir.

Bitcoin ise bu olaylardan sonra herhangi bir fiyat düşüşü yaşamadı ve hala 9.200 dolar bandından işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar