reklamı kapat

Türkiye’de Bitcoin Furyası Sürüyor: İlk 5’e Girildi

Türkiye, en çok Bitcoin aranan 5. ülke oldu.
22:11
25 Haziran 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin, 2017 yılındaki ünlü rekorundan önce sadece birkaç belirli ülkede ciddi bir takipçi ve yatırımcı kitlesine sahipti. Bitcoin’in 2017 yılında 20.000 dolara çıkması bunun Türkiye de dahil birçok ülkede ciddi bir tanınırlık elde etmesini sağladı. Bunun devamındaki yıllarda ise ülkemizdeki kripto para yatırımcılarının sayısında ciddi bir artış oldu.

Google Trends verilerine bakıldığında, bu artışın dünyada ilk 5’e girmemizi sağlayacak seviyelere ulaştığı görülüyor. Son 1 aylık Google verilerine göre Türkiye, Bitcoin’i en çok aratan beşinci ülke konumunda. Google verilerine bakıldığında Bitcoin’in son 1 aylık süre içerisinde toplamda 8,8 milyon kere arandığı görülüyor. ABD 2,2 milyon aranma ile %24’lük paya sahip ve tahmin edildiği gibi birinci.

Türkiye En Çok Bitcoin Aranan 5. Ülke

Bunun hemen arkasında 1 milyonluk tıklanma ve %11’lik pay ile Brezilya, üçüncü sırada 779.000 aranma ve %8’lik oran ile Almanya, dördüncü sırada 546.000 aranma ve %6’lık oran ile İngiltere, hemen arkasında ise 369.000 aranma ve %4’lük pay ile Türkiye yer alıyor. Fransa’nın Türkiye’nin arkasında kalmış olması ise ülkemizdeki kripto para yatırımcılarının potansiyelini gözler önüne seriyor.

Türkiye’de sadece Bitcoin’e değil aynı zamanda blockchain teknolojisine yönelik ilgi de ciddi bir artış yaşamakta. Blockchain teknolojisinin artık sadece bireyler tarafından değil, bankalar gibi kurumlar tarafından da kullanıldığı görülüyor. Türkiye İş Bankası Blockchain konusunda önemli bir adım atmış ve Corda platformuna katılmıştı.

Blockchain teknolojisine olan ilgi, dolaylı yoldan Bitcoin‘e yönelik ilgiyi de tetikleyecektir ve Türkiye kripto para ekosisteminde büyüyen bir güç olmayı sürdürebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.