reklamı kapat

Türkiye İş Bankası Blockchain Platformu Corda’ya Katıldı

Türkiye'nin önde gelen bankalarından İş Bankası da blockchain ile tanıştı.
23:00
30 Nisan 2020

Türkiye’nin sadece kripto paralara değil aynı zamanda blockchain teknolojisine yönelik ilgisinde de ciddi bir artış görülüyor. Özellikle Blockchain Türkiye Platformu‘nun yaygınlık kazanması girişimlerin ve bu sektöre yönelik adımların hızlanmasını sağladı. Bunun yanı sıra Türkiye’nin hem kamu hem de özel sektör düzeyinde blockchain’e yönelik çok fazla girişiminin olduğu da biliniyor.

Türkiye İş Bankası’ndan Önemli Blockchain Hamlesi

Türkiye iş Bankası da yeni yaptığı bir açıklama ile bunu destekleyen bir adım attıklarını gösterdi. R3’ün kurumsal blockchain altyapısı Corda platformuna katıldığı açıklanan Türkiye İş Bankası’nın, 300’den fazla üye ile iş birliği yapacağı ifade ediliyor. Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen de konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Bir yandan, Blockchain Türkiye Platformu üzerinde bankacılık ve finans dikeyinde yürütülen çalışmalara aktif katkı sağlarken, bir yandan da uluslararası arenada devam eden çalışmaları yakınen incelemeye devam ettik.

Dünyanın en geniş katılımcı ağına sahip blockchain platformu konumunda bulunan R3’ün küresel blockchain ağına katılmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Bu platformun bir üyesi olarak, R3’ün Corda platformu üzerinde yürütülen 100’den fazla projeyi yakından inceleme ve R3 üye ağında bulunan 300’den fazla paydaş ile işbirliği ve fikir alışverişi yapma avantajlarından faydalanacağız.”

Corda’nın Hyperledger veya Ripple gibi firmaların blockchain platformları gibi dünyanın en kapsamlı blockchain altyapılarından birisi olduğu biliniyor. Önümüzdeki günlerde sadece Türkiye İş Bankası’ndan değil, başka bankalardan ve kamu kurumlarından da bu alana yönelik girişimler görmemiz mümkün.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.