X

Türk Futbol Kulüpleri Arasında, Yatırımcısına En Çok Kazandıran “Fan Token” Hangisi Oldu?

Türk Futbol Kulüpleri arasında, piyasaya sürüldüğünden bu yana yatırımcısına en çok kazandıran "taraftar token" Galatasaray Fan Token oldu.
22:40
16 Ekim 2021

Kripto paraların küresel çapta yaygınlaşması ve piyasa değeri bakımından yüksek oranlarda büyümesi, birçok endüstriye olumlu anlamda etki etti. Spor endüstrisi de bu bağlamda, “taraftar token” kavramını çıkartarak kendi ekosistemini yarattı.

Taraftar Token Nedir?

Socios’un önderliğinde başlatılan “taraftar token” kavramı temelde, taraftarlar ile tuttukları takım arasında bir etkileşim kurmak amacıyla ortaya atıldı.

Bu özel amaçlı tokenlar, taraftarların, destekledikleri takımın piyasaya sürdüğü “fan tokenları” alarak çeşitli özel fırsatlara sahip olabilmesini ve kulüp ile ilgili çeşitli oylamalara katılabilmesini sağlıyor. Kulübünün taraftar tokenlarını satın alan taraftarlar çeşitli fırsatlardan faydalanabilirken aynı zamanda desteklediği kulübe de mali anlamda bir ek gelir sağlamış oluyor. Dünya genelinde oldukça yaygın bir kabul gören “taraftar tokenlar” Türkiye’de de bir hayli talep görüyor. Her geçen gün daha çok sayıda Türk futbol kulübü, kendi “fan tokenını” çıkartarak kripto para dünyasına adım atıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Galatasaray Fan Token (GAL)

Galatasaray Spor Kulübü ve Socios ortaklığı ile hayata geçirilen “Galatasaray Fan Token” 4 Şubat 2020 tarihinde piyasaya sürüldü.

10 TL’lik bir fiyat ile piyasaya sürülen GAL, yazının yazıldığı an itibariyle 76,20 Türk Lirası fiyat seviyelerinden işlem görüyor. Halka arzından bu yana %600’den fazla bir değer artışı kaydeden Galatasaray Fan Token, güncel durumda Türk futbol kulüpleri arasında yatırımcısına en çok kazandıra fan token oluyor. Token, şu anda 267 milyon TL’nin üzerinde bir piyasa değeri ile ekosistemdeki yerini alıyor. 10 milyon toplam arza sahip olan fan token’ın, şu andaki dolaşan arzı 3,5 milyon GAL.

Fenerbahçe Fan Token (FB)

Fenerbahçe Spor Kulübü ve Paribu işbirliği ile üretilen “Fenerbahçe Fan Token” 9 Ağustos 2021 tarihinde piyasaya sürüldü.

15’er (killitsiz fiyatı) ve 30’ar TL’lik (1 yıl satılmamak üzere kilitli fiyatı) iki farklı şekilde halka arz olan FB, yazının yazıldığı an itibariyle 66,80 Türk Lirası fiyat seviyelerinden işlem görüyor. Toplamda 19.700.000 arza sahip olan token’ın, şu anda dolaşımdaki arzı 2,4 milyon FB. Fenerbahçe Fan Token, 145 milyon TL’lik piyasa değeri ile Türk Futbol Kulüplerinin tokenları arasında en çok öne çıkan taraftar tokenlardan biri olarak ekosistemdeki yerini alıyor.

Beşiktaş, Henüz Fan Token Çıkarmadı

Türkiye’nin önde gelen bir diğer futbol kulübü olan Beşiktaş’ın henüz Beşiktaş Fan Token‘ı çıkarmamış olmasına karşın, kulübün  konuyla ilgili çalışmalar yürüttüğü ve yakın bir zaman içerisinde ilgili kulüp yöneticileri vasıtasıyla resmi açıklamaların yapılacağı söyleniyor.

Diğer Kulüpler

“Fan Token” kavramının yaygınlaşması ile beraber Türkiye’den de birçok kulüp kendi kripto parasını çıkartarak hem kendilerine ek gelir oluşturdu hem de token sahibi taraftarlarına bazı fırsatlar sundu. Türkiye’den Fenerbahçe ve Galatasaray’ın yanı sıra  başta Trabzonspor Kulübü, Gençlerbirliği Kulübü ve Göztepe Spor Kulübü olmak üzere birçok futbol kulübü kendi taraftar tokenını çıkarttı.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar