Tron’un Yeni Projesi MPC Torch’un Başarısız Olması İçin 3 Sebep

Sun’ın interneti değiştireceğini iddia ettiği son projesi Tron’un geçmişi dolayısıyla başarısız olabilir.
15:00
4 Şubat 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tron CEO’su Justin Sun, İnternet için “MPC Torch” adlı bir gizlilik protokolü sunmayı planladığını duyurdu. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Sun, proje ile ilgili yaptığı açıklamalarda bu yeni projenin “interneti yeniden şekillendireceğini” dile getirdi. Ancak Tron’un ve yöneticisinin geçmişi sebebiyle bu da başarısız bir proje olarak tarihte yerini alabilir…

Tron Ağı ve Yasal Durumlar

Tron 2017 yılında Ethereum ile rekabet etmek için piyasaya sürülen bir kripto para olarak tanıtılmış ve başarılı bir ICO gerçekleştirmişti. Ancak Tron bu amacını gerçekleştirmek yerine genellikle spekülatif bir varlık olarak kaldı. Hatta yapılan açıklamalara göre Tron’un merkezsiz uygulamalarının büyük çoğunluğu şans oyunu tabanlı ve kripto para biriminin piyasa değeri de gittikçe düşüyor.

Ayrıca Tron’un ismi birçok sefer kara para aklama olaylarına ve borsalardaki yanlış raporlama işlemlerine de karıştı.

Sun’ın Asılsız İddiaları

Tron ekosisteminin yönetici konumunda olan ve kripto para ekosisteminde tartışmalı bir isim olarak bilinen Justin Sun, Tron ekosisteminin popülerliğini arttırmak için çoğu kez spekülatif açıklamalara imza attı. Örneğin Sun geçtiğimiz yıl Warren Buffet ile bir öğle yemeği yemek için yüklü bir miktarda bağış yaptığını açıkladı. Ancak bu yemek asla gerçekleşmedi.

Öte yandan Sun Mart ayında çekilişle Tesla vereceğini açıklamıştı. Ancak bu çekilişin hile ile gerçekleştiğinin ortaya çıkmasının ardından Tesla vaadinin de asılsız olduğu ortaya çıktı.

Tüm bunların yanında son olarak Sun Tron’un reklamını yapmak için Koronavirüsünden bile faydalandı.

Başarısız Ortaklıklar

Tüm bunların yanı sıra Tron ekibi birçok başarısız ortaklığa da imza attı. Örneğin, Poloniex borsasındaki listelenmenin ardından borsadaki likiditenin hızla tükendiği ve sonrasında delist edildiği açıklandı.

Ayrıca 2018’de Tron, BitTorrent‘i satın aldığını açıkladı. Ancak şu anda BitTorrent ana şirketi Rainberry Inc. ile işgücü ihlalleri iddiasıyla açılan bir davada yer alıyor.

Yukarıdaki etkenler göz önüne alındığında Tron’un belki de başarılı olabilecek projesi ve gerçekten interneti değiştirme potansiyeline sahip olabilecek protokolü başarısız olabilir…

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar