X


TikTok Blockchain Kullanmaya Hazırlanıyor

Ünlü video uygulaması TikTok Blockcahin ve AI kullanmak amacıyla yeni bir ortaklığa imza attı.
16:00
14 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Büyük sosyal medya uygulaması TikTok’un sahibi ByteDance, devlete ait Çinli medya grubu ve ThePaper.cn operatörü Shanghai Dongfang Gazetesi ile Blockchain ve yapay zekanın içinde bulunduğu iş modelleri geliştirmek için bir ortaklık kurduğunu açıkladı.

TikTok Blockchain Kullanabilir

Yapılan açıklamalara göre bahsi geçen ortaklık 10 Aralık’ta 10 milyon yuan (1,43 milyon dolar) kayıtlı sermaye ile Doğu Çin’in Shandong eyaletinin Jinan kentinde başlatıldı. ByteDance bu girişimin %49’una sahiplik yaparken geri kalan hisselerin Çinli medya kuruluşuna ait olduğu belirtildi.

Öte yandan TikTok’un aylık 500 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor ve ve şu anda ABD’deki Apple App Store’da en çok indirilen ikinci uygulama olarak yer alıyor. Uygulamanın barındırdığı kısa video yayınları, kullanıcının tercih edeceği içeriği tahmin etmek ve sunmak için amaca yönelik olarak oluşturulmuş bir yapay zeka tarafından tamamen yönetilir.

Bunun yanında ByteDance ve TikTok’un Blockchain teknolojisinden nasıl faydalanabileceği henüz belli olmasa da, olası bir kullanım örneği dijital medya veri doğrulaması için olabilir. Örneğin, ABD yasa uygulayıcısı Axon Enterprise, Deepfake AI tarafından üretilen videolarla savaşmak için Blockchain’i test etmeyi hedefliyor.

Çin ve Blockchain

Yapılan son açıklamalara göre, Blockchain teknolojisi hızla olgunlaşıyor ve Çin‘de geniş bir kabul görüyor. Bu ayın başlarında, Çin Merkez Bankası’nın küçük ve mikro işletmeler için Blockchain bazlı özel finansal tahviller için 20 milyar yuan (2.8 milyar $) yatırım yaptığı açıklanmıştı. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Ayrıca, Çin’in yakın gelecekte merkez bankası dijital para biriminin ilk gerçek dünya testini yapması bekleniyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar