X


Tether’in İşlem Değerinin Bitcoin’i Geçmesi, Fiyatı Nasıl Etkiler?

Tether'in yükselmeye devam eden işlem hacmi, Bitcoin'i nasıl tehdit ediyor?
18:05
22 Temmuz 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi ve aynı zamanda lider stablecoin olan Tether’in (USDT) günlük işlem değerinin lider kripto para birimi Bitcoin’i geçmeye çok yaklaştığı görülüyor. Bloomberg tarafından yayınlanan ve CoinMetrics’in verilerinin kullanıldığı habere göre bu süreç önümüzdeki günlerde tamamlanabilir ve USDT gerçekten işlem değeri açısından Bitcoin’i geçebilir.

Stablecoin’lerin Toplam Değeri 12 Milyar Dolara Ulaştı

Nic Carter konu hakkında yaptığı açıklamada BTC’nin işlem değerinin Tether’in işlem değerinin altında kalmasının neredeyse 1 ay içerisinde gerçekleşeceğini belirtti. Bütün stablecoin’lerin değerinin 12 milyar dolara yaklaştığı ve USDT’nin bunların lideri olduğu düşünülürse söz konusu durum aslında tahmin ediliyordu.

Tether’in sirkülasyondaki arzı 15 Temmuz tarihinde 10 milyar dolar seviyesinin üstüne çıkmıştı ve bunun XRP’yi geçerek üçüncü olması da Bitcoin ile Ethereum için tehlikenin yaklaştığını gösterdi. Geçtiğimiz ay da USDT, günlük ticari hacim konusunda Bitcoin’i geçmeyi başarmış ancak bu kısa süre devam etmişti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Peki işlem değeri açısından Tether’in Bitcoin’i geçmesi gidişatı nasıl etkiler? Tether’in işlemsel olarak elde ettiği bu hakimiyet lider kripto para birimi Bitcoin’in birinciliğini tehdit edemez. Buna rağmen BTC’nin ana akım kitlelerce kullanımına Tether’in bu hamlesinin gecikme olarak yansıyacağı tahmin ediliyor. Özellikle Çin içerisindeki tüccarların çok fazla USDT kullandığı ve işlemlerini bununla yaptığı biliniyor.

Tether kesinlikle kripto para piyasasının önemli bir parçası ancak her büyük USDT hareketi sonrası gözlerin Bitcoin‘e çevrilmesi, hakimiyetin hala BTC’de olduğunu gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar