X


Tether (USDT) Masum Mu? Son Araştırma Verileri Neler Söylüyor?

Tether piyasada tartışma konusu olmaya devam ediyor. Son araştırma USDT'nin masum olduğuna işaret ediyor.
11:00
25 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasının en tartışmalı altcoin’lerinden Tether (USDT) şimdiye dek çok sayıda suçlamaya maruz kaldı. Kimileri dolar destekli kripto paranın gerektiği gibi denetlenmediğinden şikayetçi olurken kimileriyse USDT’nin piyasa manipülasyonları için kullanıldığını iddia etmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir araştırma USDT’nin adını temize çıkarıyor.

University of Queensland Business School’daki Finans bölümü öğretim üyelerinden Dr. Wang Chun Wei söz konusu araştırmayı yürüten isim. Araştırmada USDT’nin 2017 yılında Bitcoin (BTC) fiyatını manipüle etmek için kullanıldığına dair hiçbir kanıtın bulunmadığı ifade ediliyor.

“Tether’ın Bitcoin Üzerindeki Etkisi” isimli araştırma geçtiğimiz mayıs ayında hazırlanmış. Araştırma boyunca Bitcoin fiyatıyla piyasadaki USDT miktarını ilişkilendiren bir modelden faydalanıldı. Chun Wei bu sayede Bitcoin’in o zamanlardaki fiyat hareketleriyle USDT’nin ilgisinin olup olmadığını tespit edebilmeyi amaçladı.

Piyasadaki çoğu unsurun beklentilerinin aksine araştırma USDT ile BTC fiyatının ilişkili olduğuna dair doğrudan bir ilişki tespit edemedi. Ancak USDT’nin piyasaya sürülmesiyle her iki kripto paranın da işlem hacimlerinde artış yaşandığı görülüyor.

Chun Wei’nin araştırması Tether’ın masum olduğuna işaret etse de bu durumun aksini iddia eden araştırmalar da bulunuyor. Texas Üniversitesinden John Griffin tarafından düzenlenen bir araştırma USDT’nin Bitcoin fiyatını suni bir şekilde artırdığına işaret ediyordu.

Kripto paralara yönelik bilimsel araştırmaların düzenlenmesi ekosisteme zannedilenden daha büyük katkı sağlayabilir. Yetkililer bu araştırmaları göz önüne alarak kriptoları düzenleme meselesini ele alabilir.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar